Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İtalyan Borsa Endeksi Mayıs’ta Düşen Sanayi Üretimine Rağmen Artıda

Dün Avrupalı emsalleri arasında en sert düşüşü kaydeden FTSE MIB Endeksi, bugün kayıplarını telafiye yöneldi.
İtalyan Borsa Endeksi Mayıs’ta Düşen Sanayi Üretimine Rağmen Artıda

Dün 24,463.61 puana kadar gerileyen İtalyan borsası, bugün toparlanmaya çalışıyor. Gösterge FTSE MIB Endeksi, 24,641.47 puanla kapanış yaptıktan sonra bugüne 24,753.90 puanla artıda başladı.

24,866.96 puana kadar yükselirken TSİ 11.15 sıralarında yüzde 0,77 kazançla ilerleyen endeks, buna rağmen 5 günlük performansta eksiden kurtulamadı. Bir ayda ise yüzde 3,5’e yakın değer kaybetti.

Yazım sırasında endeksin en güçlü üç yükselişi yüzde 2,6 ile Banco BPM, yüzde 1,75 ile Tenaris, yüzde 1,6 ile Moncler tarafından kaydedildi.
İtalyan Borsa Endeksi Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

Endeksin yükselişi, önceki seanstaki küresel satışların ardından temkinli toparlanma duyarlılığıyla yönlendirildi.

Ekonomik veri cephesinde İtalya’nın sanayi üretimi, art arda beş artış döneminden sonra ve yüzde 0,3 artış piyasa beklentilerine kıyasla 2021 Mayıs’ında bir önceki aya göre yüzde 1,5 düştü. Bir önceki yılın aynı dönemine göre de rakam beklentileri karşılayamadı.

Yüzde 79 artışın ardından Mayıs’ta yüzde 21,1 artış kaydetti. Beklentiler ise yüzde 24,7 artışa işaret ediyordu.

Enerji üretimi Nisan’daki yüzde 2,1 artışa karşı yüzde 5,2 düştü. Tüketim malları yüzde 0,6 artışa karşı yüzde 0,8 düştü. Yatırım malları yüzde 2,4 artışa kıyasla yüzde 1,8 düştü. Ara malları da yüzde 1,2 artışa kıyasla yüzde 0,8 azaldı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum