Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalyan Bakandan Türkiye’nin Barış Çabasına Övgü

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın barışa ulaşması için en çok çalışan ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.
İtalyan Bakandan Türkiye’nin Barış Çabasına Övgü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye, 24 Şubat’ta başlayan Rusya-Ukrayna savaşının başından bu yana tarafsız bir tutum sergiliyor. Batılı ülkeler Rusya için eşi benzeri görülmemiş yaptırım açıklarken, Türkiye bu konuda bir karar almayacağını kesin bir şekilde ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da arabuluculuk faaliyetleri kapsamında birçok liderle hem yüz yüze hem de telefon yoluyla sayısız görüşme gerçekleştirdi.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Ukrayna’daki savaşta barış için en çok çalışan ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. Savaşın genel durumuna ilişkin konuşan Di Maio, taraflar reddetse bile kendilerinin diplomasiyi hızlandırmak için çalışmaları gerektiğini dile getirdi.

Avrupa Birliği’nin (AB) ateşkesten önce bir barış konferansını teşvik etmesi gerektiğini söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in mali kaynaklarının kesilmediği sürece, savaşı finanse etmeyi sürdüreceğini sözlerine ekledi.

Bu arada Rusya ve Ukrayna heyetlerinin İstanbul’da başlattığı barış müzakereleri video konferans yoluyla devam ediyor. Putin, Ukrayna tarafının müzakereler sonucunda varılan anlaşmaları reddettiğini ve müzakerelerin çıkmaza girdiğini söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Ancak Ukrayna Halkın Hizmetkarı Partisi Başkanı David Arakhamia, İstanbul mutabakatına bağlı olduklarını belirtti.

Müzakerelere başkanlık eden Arakhamia, tek farkın mutabakatta yer almayan tüm ek hususları dikkate almamalarının müzakere sürecinin mevcut durumunun Rusya tarafından yanlış yorumlanmasına neden olabileceğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.