Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalya’da Ortalama Yıllık Enflasyon Son 37 Yılın Zirvesini Gördü

İtalya'nın, Aralık 2022 dönemine ait tüketici fiyat endeksi rakamları açıklandı. Enflasyon 37 yılın zirvesini gördü. Detaylar haberde...
İtalya’da Ortalama Yıllık Enflasyon Son 37 Yılın Zirvesini Gördü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT), Aralık 2022 dönemine ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Buna göre İtalya’da enflasyon yıllık bazda yüzde 11,6, aylık bazda ise yüzde 0,3 oranın da arttı.

2022’de ortalama yıllık enflasyon yüzde 8,1 olarak açıklandı. 1985’den bu yana en yükse seviye olarak kayıtlara geçti. 2021’de ortalama enflasyon yüzde 1,9 olarak saptanmıştı.

ISTAT verilerine göre enerji ve işlenmemiş gıda hariç çekirdek enflasyon yüzde 3,8, enerji hariç enflasyon ise yüzde 4,1 oldu.

Yıllık bazda düzenlemeye tabi olmayan enerji ürünleri yüzde 63,3’e, işlenmemiş gıda fiyatları yüzde 9,5’e ve ulaşımla ilgili hizmetler ise yüzde 6’ya geriledi. Bunların aksine düzenlemeye tabi enerji ürünlerinin fiyatları yüzde 70,2’ye, alkol dahil işlenmiş gıdaların fiyatları yüzde 14,9’a, yükseldi.

ISTAT verilerinde Aralık 2022’de aylık bazda düzenlemeye tabi enerji ürünleri yüzde 7,8 ve onarım ve kişisel bakım dahil rekreasyonla ilgili hizmetler yüzde 1,4 arttı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde İtalya uyumlaştırılmış tüketici fiyat endeksi (HICP), aylık bazda yüzde 0,2 ve yıllık bazda yüzde 12,3 oranında arttı. Piyasanın beklentileri doğrultusunda gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın