Yatırım yapmaya başla!

Uluslararası Turizmin Yasak Olduğu İtalya’da Ülke İçi Seyahat Desteklenecek

Küresel salgından en fazla hasar gören sektörlerin başında turizm geliyor. İtalya Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan halka tatil ikramiyesi ödeneceği duyuruldu.
Uluslararası Turizmin Yasak Olduğu İtalya’da Ülke İçi Seyahat Desteklenecek

Koronavirüs salgını etkisini gösterdiği günden bu yana her sektörü olduğu gibi turizmi de derinden sarstı. Hem ülkemizde hem de dünya turizminde sarılması zor yaralar açan salgın, sına erse dahi ekonomiyi doğrudan etkilemeye devam edecek.

Dünyada 3 milyona ulaşan vakayla oldukça korkutucu bir boyuta gelen hastalık, başta ABD’yi ve hemen ardından da İspanya ve İtalya’yı ağır şekilde sarstı. Bazı ülke ve eyaletlerden vakaların azaldığına ilişkin haberler gelse de tehlike ortadan kalkmadı. Son olarak İtalya, 10 Mart’tan bu yana uyguladığı sıkı karantina kurallarını 4 Mayıs itibarıyla gevşeteceğini duyurdu.

Ülkede Karantina Kuralları Tüm Hayatla Birlikte Turizmi de Etkiledi

Ülkede Karantina Kuralları Tüm Hayatla Birlikte Turizmi de EtkilediBir süredir uygulanan karantina kurallarıyla insanlar hem evlerinde durma mecburiyetinde kalmış hem de seyahatler kısıtlanmıştı. Hal böyle olunca tüm dünyayla paralel biçimde İtalya’da da turizm sektörü derin yaralar aldı. İtalya’da ülkeler arası turizm yasaklandı fakat ülke içinde İtalya içinde seyahate ilişkin bir düzenleme yapılması bekleniyordu.

Mart ayı ortalarından beri fikri değerlendiren İtalya Kültür ve Turizm Bakanı Dario Franceschini, turizmi ve halka destek amaçlı yaz döneminde vatandaşlara tatil ödeneği yapılacağını duyurdu;

Franceschini Turizm AçıklamasıÖte yandan sosyal medyada yayılan bazı paylaşımlar, ülkede plastik bölmelerle ayrılmış plajların halka hizmet vereceğini söylüyordu. Euronews’in haberine göre, ciddi tehdit altındaki turizm çeşitli önlemler kapsamında eski rutinine dönmeye hazırlanıyordu. Konuşmasında bu söylentileri reddeden Franceschini, bu fikri “korkunç olarak yorumladı. Sosyal mesafe kurallarına ve hijyene titizlikle devam etmenin daha faydalı olacağını aktardı.

Ülke karantina kurallarını Mayıs’ın ilk günlerinden itibaren yumuşatacak olsa da bu, Başbakan Giuseppe Conte’nin de açıkladığı gibi tam anlamıyla bir özgürlük yaşanamayacak. Franceschini de aynı noktalara dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı;

Franceschini Karantina Kurallarına Uyulmalı DediDünyanın önde gelen turizm merkezlerinden biri konumundaki İtalya, salgın nedeniyle dışarıdan turist de kabul edemeyecek. Bu durumdan hem turizm çalışanları hem de ülke ekonomisi negatif etkilenecek. Kalabalığın oluşmasına neden olacak her türlü sanatsal ve kültürel etkinliklerin de durdurulduğu ülkede toparlanmak zaman alacak.

Ülkede hayatın normale dönmesi kolay olmayacak fakat resesyon riskiyle karşı karşıya kalan ekonominin yeniden açılması için bazı adımların atılması gerekiyor. Hükümetler bunun için aceleci gibi görünse de sağlığından endişe eden vatandaşlar kurallara uymaya devam edecek gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum