Yatırım yapmaya başla!

İtalya Sanayi Üretimi Kasım’da Beklenti Üstü Düştü

İtalya'nın sanayi üretimi, önceki ayın yüzde 1,4'lük büyümesinin ardından Kasım'da yüzde 1,4 düştü. Piyasa beklentileri ise yüzde 0,4 düşüş yönündeydi.
İtalya Sanayi Üretimi Kasım’da Beklenti Üstü Düştü

İtalya’nın sanayi üretimi, Ekim ayında yukarı yönlü revize edilmiş yüzde 1,4’lük büyümenin ardından Kasım 2020’de bir ay öncesine göre yüzde 1,4 düştü. Piyasa beklentileri ise yüzde 0,4 düşüş yönündeydi. Böylelikle İtalyan sanayi üretimi Kasım’da beklentilerin üzerinde düştü.

Son üç ay ortalamasının önceki üç aya göre değişimi +%2,1 oldu. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi Kasım 2019’a göre yüzde 4,2 azaldı (takvim çalışma günleri Kasım 2019’da 20 gün iken 21 gün oldu). Ayarlanmamış sanayi üretim endeksi Kasım 2019’a göre yüzde 1,2 azaldı.

İş gününe göre ayarlanmış yıllık bazda çıktı Kasım ayında yüzde 4,2 düşerken bu düşüşün 21. ayı oldu.
İtalya Sanayi Üretimi Kasım
Kaynak: Istat

Tüketim malları üretimi Ekim’deki yüzde 0,5’e kıyasla yüzde 4 oranında düştü. Yatırım malları yüzde 2,6 artışa kıyasla yüzde 0,6 azalırken enerji ürünleri yüzde 3 düşüşe karşı yüzde 3,6 azaldı. Öte yandan, ara malı üretimi yüzde 1,7 artışa kıyasla yüzde 0,2 ile hafifçe arttı.

İtalya’ya ilişkin bir diğer önemli veri hükümet krizi riski oldu. Mevcut iktidar ittifakının koalisyon ortağı Italia Viva’nın lideri, son birkaç hafta içinde Matteo Renzi, bir dizi konuyla ilgili olarak Conte üzerinde giderek artan baskı oluştururken hükümet krizi riskinin arttığı söylendi.

Gelişmelerle İtalya, COVID-19 vakalarındaki artış ortasında siyasi krizle karşı karşıya gelmiş oldu.
İtalya 12 Ocak 2021 Yeni Vaka
Kaynak: Worldometers

İtalya, hükümetin bulaşmanın üçüncü dalgasını önlemek için yeni önlemler üzerinde çalıştığı sırada, Pazartesi günü bir gün önceki 361’den 448 yeni koronavirüs bağlantılı ölüm bildirdi. Başbakan Giuseppe Conte liderliğindeki hükümet, 16 Ocak’tan itibaren uygulanacak yeni COVID kısıtlamaları üzerinde anlaşmak için Pazartesi günü bölge temsilcileriyle bir araya geldi.

Ancak yeni önlemleri içeren kararnamenin Perşembe gününden önce kesin olarak onaylanması beklenmediği söylendi. Salgından en çok etkilenen sekizinci ülke konumundaki İtalya’nın toplam vaka yükü 2,3 milyonu aştı. Toplam ölüm bilançosunun 79 bin 819 olduğu İtalya’da yeni günlük vakalar artmaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum