Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya MB Başkanı Visco: “Pandemi için Kapsamlı Bir Pakete İhtiyaç Var”

İtalya Merkez Bankası Başkanı Visco, ülkesini Avrupa'dan karşılıksız mali yardım beklememesi gerektiği konusunda uyardı.
İtalya MB Başkanı Visco: “Pandemi için Kapsamlı Bir Pakete İhtiyaç Var”
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 5 milyon 932 binin üzerine çıktı. 362 binin üzerinde can kaybı yaşandı. Tehlike hala tüm hızıyla devam ediyor. ABD en ağır bilançoya ev sahipliği yaparken, ikinci sırada yer alan Brezilya tehlikenin merkez üssü olmaya doğru ilerliyor.

Salgının etkisini ilk gösterdiği zamanlarda oldukça korkutucu veriler açıklayan İtalya, o dönemlere kıyasla toparlansa da en fazla vakanın görüldüğü ülkeler listesinde 6. sırada yer alıyor. Ülkede şimdiye kadar 231 bin 732 vaka tespit edilirken, hayatını kaybedenlerin sayısı 33 bin 142 oldu.

İtalya 28 Mayıs Korona
Kaynak: Worldometer

Tüm dünyayla paralel şekilde 2 ay boyunca sıkı karantina kuralları uygulayan İtalya, normalleşme adımlarıyla pandemide ikinci aşamaya geçmişti. Fakat salgının ekonomik etkileri Avrupa ülkelerinin genelinde olduğu gibi burada da kendini gösterdi. Böyle bir ortamda İtalyan ekonomisi desteğe ihtiyaç duydu.

İtalya Merkez Bankası Başkanı Igzanio Visco, ülkenin Avrupa’dan “bedava” yardım beklememesi gerektiği konusunda uyardı.

Salgından dolayı İtalya ekonomisi 2020’nin ilk çeyreğinde %4,7 daralmıştı. Bu, 2009’daki finansal kriz sarsıntısından daha kötüsüne işaret ederken Visco konu hakkında sıradışı bir görüş paylaştı. Pandemi kaynaklı daralmaların altından kalkmaya çalışan İtalya’nın bu süreçte Avrupa’dan karşılıksız yardım beklentisine girmemesi gerektiğini ifade etti.

Bugün bankanın toplantısında konuşan Visco, bu zorlu mücadele döneminde kapsamlı bir reform paketine ihtiyaç olduğundan söz etti. Etkinliğe sayıları 50’yi geçmeyen isim katılırken, detayları online olarak takip edenler de vardı. Visco’nun konuşmasında dikkat çeken detaylar şunlar oldu;

Visco Açıklama DetaylarıVirüsün etkilerine dikkat çekerken karamsar ifadelere de yer veren Visco, bundan sonraki dönemde kamu ve özel sektör borçlanmalarında artış olabileceğini de duyurdu;

Ekonomik faaliyetlerdeki duraklama ile ciddi bir resesyon tehlikesiyle karşı karşıya kalan İtalya’nın %4,7’lik beklenti dışı daralması durumun ciddiyetini göstermişti. İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü (Istat) ilk çeyrek GSYİH seviyesini %5,3 olarak revize etti. Aşağıdaki grafikten salgın etkilerinin İtalya Nisan ve Mayıs GSYİH’sine nasıl yansıdığını görebilirsiniz.

İtalya GSYİH Grafik
Kaynal: Investing

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu