Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya’nın İşsizlik Oranı %9,7 ile Düşüşünü Dördüncü Aya Taşıdı

İtalya'nın Haziran ayına ilişkin işsizlik verileri bir önceki ay ile kıyaslandığında 0,1 düşerek %9,7 olarak kaydedildi.
İtalya’nın İşsizlik Oranı %9,7 ile Düşüşünü Dördüncü Aya Taşıdı
Yorum

Bugün açıklanan Euro Bölgesi ikinci çeyrek verilerine göre bölgedeki ekonomik büyüme Nisan-Haziran aylarında yarı yarıya azalış kaydederken, düşük işsizliğe rağmen enflasyonda Temmuz ayında yavaşlama görülmüştü. Bununla birlikte Euro Bölgesi’ndeki işsizlik oranı son 11 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşmişti.

19 ülkenin üyesi olduğu Euro Bölgesi mensuplarından İtalya’nın İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) verileri bugün açıklandı.

İtalya'nın ISTAT Verileri Bugün AçıklandıVerilere bakıldığında İtalya’da işsizlik oranının Haziran ayında bir önceki aya kıyasla 0,1 puan düşüş kaydettiği ortaya çıktı. Böylelikle ülkenin işsizlik oranı %9,7’ye gerilemiş oldu. Bununla birlikte ard arda dört ay boyunca işsizlik azaldı. Büyüme ise yatay seyir izledi.

Ayrıca İtalya’nın Haziran ayına ilişkin işsizlik oranının 2012 yılının Ocak ayından bu yana kaydedilen en düşük oran olduğu öğrenildi. Söz konusu ülkede 15-24 yaş aralığını kapsayan genç işsizlik oranında da geçen ay düşüş kaydedilip %28,1’e düştüğü biliniyor.

İtalya’nın Haziran ayına ilişkin genç işsizlik oranı olan %28,1 seviyesi, 2011 yılının Nisan ayından bu yana görülen en düşük seviye olarak kayıtlara geçti.

Genç İşsizlik Oranı 2011 Nisan'dan Bu Yana Görülen En Düşük SeviyedeDiğer bir yandan ISTAT verilerinden edinilen bilgiye göre İtalya’nın GSYH rakamı 2019 yılının ikinci çeyreğinde, hem ilk çeyreğe hem de yıllık bazda “sabit bir duruş” sergiledi. Mevcut durum dikkate alındığında, eğer yıl sonuna kadar herhangi bir değişiklik olmazsa İtalya’nın büyümesi sıfır olacak gibi görünüyor.

Tüm bunlarla birlikte bugün açıklanan Euro Bölgesi’nin ikinci çeyreğine ilişkin ekonomik büyüme verileri Avrupa İstatistik Ofisi’nin GSYİH’ye ilişkin ön tahminleri ekonominin çeyrek bazda %0,2 büyümeyle önceki çeyreğe kıyasla %0.4 gerilediğine işaret etmişti. %0.4 oranındaki gerileme ekonomistlerin beklentileriyle uyumlu şekilde gerçekleşerek şaşkınlık yaratmamıştı.

Tüm bunlarla birlikte Avrupa’daki ekonomik büyüme geçtiğimiz yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğindeki düşük verilerine dönmüş oldu. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB), bölgede fiyat istikrarını sağlamak amacıyla %2’nin altında ya da bu orana yakın seviyelerde enflasyon hedeflediği biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu