Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya İmalat PMI Ekim’de Mart 2018’den Bu Yana En Yüksek Seviyeye Ulaştı

İtalya fabrika faaliyeti Ekim ayında dördüncü ayında artarken imalat PMI Mart 2018'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.
İtalya İmalat PMI Ekim’de Mart 2018’den Bu Yana En Yüksek Seviyeye Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde rekor düşüş yaşayan İtalya ekonomisi, geçtiğimiz Cuma günü üçüncü çeyrekte yüzde 16,1 büyüyerek şaşkınlık yarattı. Beklentilerin epey üzerinde gelen büyümenin geniş tabanlı gerçekleştiği ve sanayi, hizmetler, tarımın hepsinin çıktıda artış gösterdiği aktarıldı.

Bugün açıklanan PMI verileri de üretim koşullarının Mart 2018’den bu yana en hızlı şekilde iyileştiğini gösterdi. Son PMI verileri, hem üretim hem de toplam yeni siparişlerin daha hızlı büyümesinin ortasında çalışma koşulları 2018’in başından bu yana en hızlı şekilde iyileşirken İtalya’nın imalat sektöründe sürekli bir toparlanmaya işaret etti.

İhracat pazarları, Ocak 2018’den bu yana en hızlı şekilde genişleyen yabancı sipariş defteri hacimleriyle daha da güçlendi.

Mevsimsellikten arındırılmış IHS Markit İtalya İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi Eylül’deki 53,2’den Ekim’de 53,8’e tırmanarak imalat sektörünün sağlığında güçlü bir iyileşmenin sinyalini verdi.
İtalya İmalat PMI Ekim
Kaynak: IHS Markit

Genel iyileşme, fabrika üretimindeki daha fazla büyümeden kaynaklandı ve panelistler en son yükselişi daha yüksek satışlara bağladı. Nitekim toplam yeni siparişler Ekim’de daha hızlı ve genel olarak keskin bir oranda arttı. Yeni ihracat siparişleri yaklaşık üç yıldır en hızlı şekilde artarken iç talepteki iyileşme, yurtdışında da benzer bir artışla desteklendi.

Daha yüksek satışlar ve daha büyük üretim gereksinimleri doğrultusunda, İtalyan mal üreticileri Ekim ayında alım faaliyetlerini yeniden artırdı. Genişleme oranı, halen marjinal olsa da mevcut üç aylık büyüme dizisinde en hızlısı olarak gerçekleşti.

İtalya İmalat PMI IHS Markit Yorumu Ancak lojistik sorunların yanı sıra girdilere yönelik artan talep, imalat tedarik zincirleri üzerinde daha fazla baskı oluşturdu. Kesintinin boyutu ilkbaharda pandeminin zirvesindekinden çok daha az şiddetli olmasına rağmen teslimat süreleri Mayıs ayından bu yana büyük ölçüde uzadı.

Tedarik zincirindeki aksaklıklar ve eksiklikler aynı zamanda Ekim ayında artan maliyet yükleriyle bağlantılıydı.

Üretimin 12 aylık görünümü Ekim’de pozitif kaldı. Güven, artan talep ve zamanında ekonomik iyileşme umutlarıyla bağlantılıydı. Ilımlı olmasına rağmen dizinin tarihi bağlamında olumlu duygu seviyesi gözle görülür derecede yüksek kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu