Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya’nın Durumu Hisselerin Düşüşü ve Euro’nun Değer Kaybında Başrol Oynuyor

Avrupa'da İtalya endişeleri giderek artıyor. Bakanlıklardan istifalar söz konusu olabilir. Bazı İtalyan bankacılık hisse senetleri dip yaptığı için işleme kapatıldı. Ayrıntılar şöyle;
İtalya’nın Durumu Hisselerin Düşüşü ve Euro’nun Değer Kaybında Başrol Oynuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Wall Street’teki, lider teknoloji firması Apple’ın hisseleri yükseldi. J.P. Morgan hisse senedini aşırı yüksek başlattı ve fiyat hedefini hisse senedinin son kapanış fiyatından yüzde 272 dolar ile %13’lük bir seviyeye yükseltti. 

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Çarşamba günü gösterge faiz oranını çeyrek puan artırdı. 2018’de bir daha zam öngörüldüğünü açıkladı. Piyasalar o bün baskı altındaydı, Başkan Jerome Powell gazetecilere verdiği demeçte, enflasyonu baştanbaşa şaşırtıcı görmediğini söyledi ve tahvil getirilerinin düşmeye başladığını belirtti.

Başkan Trump Kasım ayında yapılacak kongre için ticareti mi kullanıyor?

Başkan Trump Oy Kazanmak için Gerginlik Yaratıyor OlabilirABD ve büyük ekonomiler arasındaki gerginlikler, küresel yatırımcıların odaklandığı bir nokta olarak devam ediyor. Kasım ayında ABD kongre seçimlerine yönelik küresel ticaret savaşlarını kullandığı söylenen Donald Trump’ın Çin ile ticaret konsundaki son hamleleri nedeniyle Cumhuriyetçi Parti’nin iyi performans göstermesi konusunda yorumlar takip edildi.

Ticaretle uğraşan Trump ABD’nin komşu ülkesi Kanada’yı, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın (NAFTA) yavaş ilerlediği konusunda eleştirerek hedef aldı. Bir Diğer yandan yatırımcı camiası 2019 yılı için açık hedeflerini çevreleyen endişeler ve hükümete karşı İtalya’dan gelen haberleri takip ediyor. 

İtalya Maliye Bakanı’nın istifa etme ihtimalleri konuşuluyor.

İtalya Maliye Bakanlığından Bir İstifa Gelecek Mi?Avrupa piyasaları kapanış çanında 10 yıllık İtalyan borcundaki getiri yüzde 8.89 idi ve gün içinde yüzde 2,99’a yükselerek son iki haftalık süreçte kaydedilen en yüksek seviye oldu.

Medya raporlarına göre İtalya’da görevli popülist (halkçı) partilerin kampanyalarında sundukları vaadlerini gerçekleştirmezlerse maliye bakanını görevinden istifası üzerinde bir baskı oluşturdukları öne sürüldü.

Yapılan en güncel açıklamada ise bakanın görevinden istifasının söz konusu olmadığı yönünde bilgilere yer veriliyor. Bakanlık sözcüsünden gelen açıklamaya göre haberlerin asılsız olduğu ve bakanlığın tamamen çalışmalara odaklı bir şekilde akışa devam ettiğini belirtti. 

Euro İtalya’ya ilişkin endişelerin artmasından dolayı dolar karşısında %0,62 oranında değer kaybederek 1,1666 seviyesine geriledi. Koalisyon hükümetinin, 2019 bütçesinin ertelenebileceği endişeleri de var. Hükümetin Perşembe günü sabah saat 06:00 da buluşacağı ve gelecek 3 yıllık ekonomi hedeflerinin belirleneceğini duyurdu.

Güncel Euro kurunu izlemek için tıklayınız!

Brexit gelişmelerinde, Birleşik Krallık Maliye Bakanı Philip Hammond Çarşamba günü yaptığı açıklamada, sonbahar bütçe açıklamasının 29 Kasım’da yapılmasının planlandığını belirtti. Açıklama Kasım ayında yapılması planlanan Brexit zirvesi öncesinde her zamankinden daha erken sunulacak. Yatırımcıların mercek altında takip ettiği Brexit gelişmeleri FTSE 100 endeksinde de hareketlere neden oluyor.

Euro bölgesinde artan endişelerin başrolü İtalya!

Euro'da İzlenen Değer Kaybı İtalya Gelişmelerine BağlanıyorGelişmeleri fiyatlayan Euro ise değer kayıpları yaşıyor. İtalya’nın büyüyen borçları ve bankacılık sisteminin ne kadar sağlıklı olduğu sorgulanıyor.  İtalya gelişmeleri altında etkilenen Avrupa borsalarında satışlar izleniyor. İtalyan borsası durumdan olumsuz etkilenmiş durumda.

İtalya piyasalarında işlem gören bazı banka hisseleri dip noktalar gösterirken düşüşten dolayı işlemler kapatılmış durumda. Emeklilerin maaşlarından kısıntılar yapılara kamu yapılanmalarında kullanılması planlanan varlıklardan bahsediliyor. Gelişmeler halk tarafından olumsuz karşılanabilir.

İtalya’nın kurtarılması için yeniden borç yapılandırmalarından bahsediliyor. İtalya’nın Euro bölgesinden çıkarılması ile ilgili söylentiler var olsa da böyle bir haber ya da bu yönde bir konuşma yapılmadı. Genel tablonun ciddi düzeyde olumsuz bir görüntüsü izleniyor. Dünya İtalyan gündemini yakından takip ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu