Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya Hükümeti GSYİH’de %8 Düşüş Tahminini “Şimdilik” Koruyor

İtalya Ekonomi Bakanı Roberto Gualtieri, GYSİH’ye ilişkin yeni açıklamasıyla dikkat çekti. Gualtieri’ye göre ülkenin bu yılki ekonomik daralması hükümet tarafından öngörülen %8’lik düşüşten kötü olabilir.
İtalya Hükümeti GSYİH’de %8 Düşüş Tahminini “Şimdilik” Koruyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Gerek küresel ekonomi gerekse ülke ekonomileri için verilen tahminler, pandemi nedeniyle giderek kararıyor.

İtalya’dan gelen haber de bunun örnekleri arasında. Ülkenin Ekonomi Bakanı Roberto Gualtieri, Cuma günü Goldman Sachs tarafından düzenlenen bir forumda yaptığı açıklamada 2020 daralmasının hükümet tarafından öngörülen yüzde 8’lik düşüşten biraz daha kötü olabileceğini söyledi.

Bu arada İtalya Merkez Bankası gayri safi yurtiçi hasılanın %9,2 düşeceğini tahmin ederken Avrupa Komisyonu aşağıdaki tabloda da görüldüğü gibi yüzde 9,5’lik tahmininde bulunmuştu.

İtalya Yüzde 9,5'lik Daralma Tahmini
Görsel Kaynak: European Commission
Bu hafta İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü’nden gelen tahmin ise GSYİH’nin 2020’de yüzde 8,3 daralacağını gösterdi.
İtalya İlk Çeyrek GSYİH
Kaynak: Trading Economics

İtalya için gelen tahminler karamsarlıkta birbiriyle yarışırken Ekonomi Bakanı, bu rakamın kötüleşebileceği dair riskler olmasına rağmen hükümetin halen İtalyan GSYİH’sinin 2020’de yüzde 8 daralacağını düşündüğünü dile getirdi.

GSYİH için %-8 tahminine bağlı kalıyoruz, elbette daha fazla düşme riski olabileceğini biliyoruz ancak Mayıs ve Nisan aylarındaki veriler tahminle uyumlu ve bazı durumlarda daha iyi.” dedi. Yine de tahminin aşağı yönlü revize edilebileceğine dair açık kapı bıraktı. Gualtieri, hükümetin küçük ve orta ölçekli şirketlere 11 milyar eurodan fazla kredi verdiğini ve iki milyondan fazla hane için bir moratoryum oluşturduğunu ekledi.

Bu hafta gelen OECD’nin görünüm raporundaki tahminlere baktığımızda ise karşımıza yüzde 14 ve yüzde 11,3’lik düşüşler çıkıyor.
OECD İtalya Senaryosu
Kaynak: OECD

Çift dalga senaryosunda ekonominin 2020’de yüzde 14 daralıp 2021’de yüzde 5,3 toparlanacağını öngören kurum; tek alga senaryosunda yüzde 11,3 daralma ve ardından yüzde 7,7 toparlanma öngördü.

İtalya’nın sanayi üretiminin önlemlerin kaldırılmasıyla hızla yeniden başlayabilirken turizm ve tüketici ile ilgili birçok hizmetin daha kademeli olarak toparlanmasının beklendiği belirtildi. COVID-19 salgını ve virüsü kontrol altına alma önlemlerinin, her iki senaryoda da ekonomik çıktıyı 2021’in sonunda krizin başlangıcından daha düşük bırakacağını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu