Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya Geleceğe Dair Endişe Verici Bir Durumla Karşı Karşıya

İtalya'nın Eski Başbakanı Enrico Letta, mevcut koalisyon hükümetini hedef alarak İtalya'nın geleceğine dair belirsizliklerin arttığını dile getirdi.
İtalya Geleceğe Dair Endişe Verici Bir Durumla Karşı Karşıya
Yorum

İtalya’nın Eski Başbakanı Enrico Letta verdiği bir demeçte, İtalya için endişelendiği sorunları dile getirdi. Yatırım eksikliği ve kamu maliyesi durumu için büyük bir sorun olduğu belirtti. Ayrıca güven kaybının hala geçerli olduğunu söyledi.

Letta, yatırımcıların İtalya’ya duydukları güvenin azaldığını ve geleceğe dair belirsizliklerin korunduğunu ifade etti.

Yatırımcıların İtalya'ya Güveni AzalıyorLetta İtalya için güven kaybını endişe verici bir durum olarak yorumlarken, büyük bir sorun olduğunu belirtti. Letta, “İtalya’nın yatırım eksikliği ve kamu maliyesi durumunun süresi için büyük bir sorun var,” ifadelerini kullandı.

Eski Maliye Bakanı Pier Carlo Padoan ise şu anki İtalyan hükümetinin, Güney Avrupa ekonomisine olan güven ve yatırımlara zarar verdiğini belirtti. Como Gölü kıyısında Ambrosetti Workshop’ta konuşan Padoan da güven kaybının hala ülke genelinde geçerli olduğunu vurguladı.

Letta, bunun mevcut hükümete göre geleceğe dair hiçbir fikri olmayan endişe verici bir durum olduğunu düşündüğünden bahsetti.

Hükümetin Gelecekle İlgili Fikri YokEski Başbakan Letta, “Nasıl büyüyeceği hakkında hiçbir fikri olmayan yeniden dağıtımdır. Ülke, yılın ikinci çeyreğine çok zor gelecek,” ifadelerini kullandı.

Letta ve Padoan, iktidardaki merkez sol Demokrat Parti için önemli rol oynadılar. Geçen yılın Haziran ayında, anti-kurucu Beş Yıldızlı Hareket koalisyonu ve sağ kanat Lega, Mart ayında yapılan seçim sonrasında asılı bir parlamentoya yol açtılar.

İtalya ekonomisi, 2018 sonunda üst üste iki çeyrek gerileme kaydederek resesyona girdi.

İtalya Ekonomisi Resesyona GirdiÜlkenin GSYİH oranı dördüncü çeyrekte yüzde 0,2 düşerken, üçüncü çeyrekte yüzde 0,1 düşüş kaydetmişti. Yıllık bazda ise ISTAT’ın Ocak ayında yaptığı açıklamaya göre yüzde 0,1 oranında büyüme göstermişti. Mevcut İtalyan hükümeti, sık sık ülke ekonomisinin 2017’nin başından beri zayıfladığına ve yakın zamanda İtalya’nın ana ticaret ortaklarında bir yavaşlama olduğuna dikkat çekti. Koalisyon durgunluktan kurtulmayı amaçlayan genişleyici bütçeyi Aralık ayında onayladı.

Avrupa Komisyonu’nda sonradan şekillenen bütçenin, İtalya’nın yüksek kamu borcunu düşürmeyeceği belirtildi. Yoksullar için yeni bir gelir destek programı içeren bütçe, insanların daha erken emekli olmalarına izin veriyor. Aynı zamanda serbest meslek sahipleri için vergi indirimini de kapsıyor.

Padoan ise bu reformların ekonomi üzerinde hiçbir etkisi olmadığını aksine kötü uygulanıp belirsizliğin de eklendiğini söyledi.

Padoan Reformların Etkisi Kötü OlduPadoan, “Kötü bir şekilde uyguladılar ve belirsizliği artırdılar. Net etki, ekonominin resesyona girmesi ve bir süre orada kalacağı oldu,” şeklinde konuştu. İtalya’nın kamu borcu GSYİH’in yüzde 13,1’ine denk geliyor ve 2,3 trilyon Euro düzeyi ile bölgenin en büyük ikincisi olmasına neden oluyor.

Son zamanlarda İtalya’nı büyüme hedeflerini aşağı yönlü revize ettiği yönünde haberler de yayımlanmaya başlandı. Geçen hafta İtalya’dan Il Sole 24 Ore, hükümetin GSYİH tahminlerini düşürmeye ve büyümeyi hızlandırmak için bir paket getirmeye hazır olduğunu belirtti. Bloomberg ise Perşembe günü 2019 için büyüme tahminini yüzde 1’den yüzde 0,1’e düşüreceğini belirtti.

OECD ekonomisti Laurence Boone, İtalya’nın yaklaşık yirmi yıldır büyüme sorunu yaşadığını dile getirdi.

Laurence Boone İtalya Ekonomisi 20 Yıldır SorunluBoone, “Bu durum, bugün Avrupa’da olduğu gibi belirsiz olan, dünyada siyasetin karmaşıklığı ve ticaretin gerginliğini kaybetmesiyle daha da keskinleşiyor,” dedi. İtalya için her şeyden önce ele alınması gereken şeyin, gerçekten eşitsizliğin yanı sıra büyüme ve verimlilik sorunu olduğunu da sözlerine ekledi.

Dünyadaki daha büyük belirsizliklerin yanı sıra İtalya’nın ekonomi sıkıntıları, Avrupa Merkez Bankası’nı Mart ayında biz dizi ucuz kredi açıklamaya zorladı. Banka kredilerini teşvik etmeyi amaçlayan krediler, AMB’den bu tür bir teşvikin üçüncü enjeksiyonu olarak yorumlandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu