Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya’da Enflasyon 2,5 Yılın Yükseğine Çıkarken FTSE MIB Eksiye Düştü

İtalya’nın yıllık enflasyon oranının Mayıs’ta 2,5 yılın yükseğine çıktığı teyit edildi. Artıda açılan borsa endeksi kısa süre sonra negatif bölgede işlem görmeye başladı.
İtalya’da Enflasyon 2,5 Yılın Yükseğine Çıkarken FTSE MIB Eksiye Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

İtalyan gösterge endeksi FTSE MIB Endeksi, bugüne yükselişle başlasa da sonrasında negatif bölgeye düştü. Dünkü kapanışı 25,757.83 puandan yapan borsa endeksi, bugüne 25,828.07 puanla açılış yaptı ve en yüksek 25,839.82 puanı gördü.

Ancak sonrasında yönünü aşağıya çevirerek ekside işlem görmeye başladı.

TSİ 12.07’de yüzde 0,07 kayıpla ilerleye endeksin 5 günlük getirisi yüzde 0,40 eksiye dönüştü.
İtalya FTSE MIB Endeksi Ekside
Kaynak: MarketWatch

Bununla birlikte aylık ve yıllık bazda artıda performans sergiledi. Bir yılda yüzde 30 değerlenen endeks yılbaşından bu yana yüzde 15’in üzerinde arttı.

Bugünün ekonomik verileri arasında öne çıkan ise İtalyan enflasyon oranları oldu. Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) tarafından açıklanan verilere göre İtalya’da yıllık tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ön tahminlerle paralel olarak yüzde 1,1’den yüzde 1,3’e yükseldi.

Yüzde 1,3’lük oran Bu, Kasım 2018’den bu yana en yüksek enflasyon oranı olarak kayıtlara geçti.

Hem çekirdek enflasyon (enerji ve işlenmemiş gıda hariç) hem de enerji hariç enflasyon (bir önceki aya göre yüzde 0,3’ten düştü) yüzde 0,2 seviyesinde gerçekleşti. Bir önceki aya göre ise enflasyonda değişiklik görülmedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu