Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İtalya Ekonomisi 2021’in İlk Çeyreğinde Yine Daralacak

İtalya’nın bugünkü ekonomik büyüme verileri üzerine tahminde bulunan ekonomist, ülkenin ilk çeyrekte başka bir daralmaya doğru ilerlediğini söyledi.
İtalya Ekonomisi 2021’in İlk Çeyreğinde Yine Daralacak

ING Ekonomisti Paolo Pizzoli, İtalya’nın bugünkü ekonomik büyüme verileri üzerine tahminlerde bulundu.

Pizzoli; İtalya barış zamanlarındaki en kötü GSYİH daralmasını kaydederken, belirgin hale gelen şeyi özel tüketimin tam bir güç faktörü haline gelmesi olarak açıkladı.

Aynı zamanda notunda bulaşıcılığın artmasıyla birlikte, yerel kilitlenmelerin muhtemelen 2021’in ilk çeyreğinde başka bir büyüme daralmasına yol açacağını öngördü.

Bugünkü verilerin odak noktasında talep çöküşünün olduğunu belirterek özel tüketimin, üç aylık daralmanın açık ara ana itici gücü (%-1,6 katkı) olduğunu aktardı.
İtalya 2020 GSYİH Büyümesi
Kaynak: Istat

İtalyan ihracatçıların, Brexit nedeniyle Çin ve İngiltere istifçilerinden gelen talep akışından yararlanamadıklarını kaydetti. Ekonomiste göre talep dökümü, özel tüketimin güçlü bir salınım faktörü olmaya devam ettiğini doğruluyor.

İlk çeyreğe ilişkin ekonomik büyüme gelişmeleri, pandeminin gelişimine ve karşı önlemlere bağlı olmaya devam etse de son verilerin kısa vadede herhangi bir gevşemeye izin vermediğini söyledi.

Nihayetinde de İtalyan ekonomisinin ilk çeyrekte %0,5’in kuzeyinde başka bir daralma daha açıklamasının çok muhtemel göründüğünü dile getirdi.

İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) tarafından yapılan açıklamaya göre ülkenin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesi 2020’nin dördüncü çeyreğinde %1,9 küçüldü. Bu, üçüncü çeyrekteki yüzde 15,9’luk rekor küçülmenin ardından geldi. Aynı zamanda yüzde 2’lik daralma yönündeki ön tahminlerden hafifçe düştü.

GSYİH, üçüncü çeyrekteki yüzde 5,2’lik düşüşün ardından ve önceki tahminlere paralel olarak yıllık bazda yüzde 6,6 küçüldü. 2020’nin tamamı düşünüldüğünde, ekonomi II.Dünya Savaşı’ndan bu yana en hızlı daralmayla yüzde 8,9 geriledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum