Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalya Cumhurbaşkanı: Soğuk Savaş Kavramı Yeniden Kullanılmamalı

Uluslararası topluma Ukrayna’ya destek çağrısı yağan İtalya Cumhurbaşkanı Mattarella, bir ülkenin başka ülke üzerinde hakimiyet kuramayacağını söyledi.
İtalya Cumhurbaşkanı: Soğuk Savaş Kavramı Yeniden Kullanılmamalı
HABER GİRİŞ

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella Fransa’nın Strazburg kentinde devam Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) İlkbahar Genel Kurulu’nda konuşma yaptı. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin başkanlığını yürüten Mattarella, Rusya’nın Ukrayna’yı iğrenç şekilde işgal ettiğini söyledi.

Emperyalizmin artık var olamayacağını, Avrupa’da yeniden savaşın yaşandığını belirten Mattarella, bir ülkenin bir başka ülke üzerinde hakimiyet kurmaması gerektiğinin altını çizdi.

Ukrayna işgali nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımların sorumlusunun Moskova hükümeti olduğunu ifade etti. Savaşa yönelik düşüncelerini paylaşan İtalya Cumhurbaşkanı, Rusya’nın Ukrayna’dan askerlerini geri çekmesi gerektiğini dile getirdi.

Uluslararası toplumun Ukrayna’da ateşkes çağrısı yapması ve uluslararası hukuka saygı gösterilmesini istemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bugüne kadar Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni tanımayan ülkelerin bugün Ukrayna’daki savaşın sorumlularının cezalandırılması için mahkemenin devreye girmesini istediğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Konuşmasında dikkat çeken bir ayrıntı ise Birleşmiş Milletler’in (BM) etki gücü oldu. BM’nin sahada etkili olmaması halinde bunun BM’nin güçlendirilmesi gerektiği anlamına geleceğine dikkat çekti.

Her ülkenin arasında mutlaka eşitlik ilkesinin uygulanması gerektiğini söyleyen Mattarella, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın Avrupa ülkeleri arasında dayanışmayı artırdığını ve Avrupa Konseyi üyesi ülkeleri arasındaki iş birliğinin de önemli olduğunu söyledi. Ayrıca “soğuk savaş” kavramlarının yeniden kullanılmaması gerektiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.