Yatırım yapmaya başla!

İtalya Başbakanı 2019 Bütçesinin Detaylarının Tamamlanmakta Olduğunu Söyledi

İtalya zorlu bir süreçten geçerken piyasadaki ateşi körükleyecek yorumlar gelmeye devam ediyor. İtalya Başbakanı ise su serpmek için açıklamalarda bulundu.
İtalya Başbakanı 2019 Bütçesinin Detaylarının Tamamlanmakta Olduğunu Söyledi

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte bir açıklama yaptı ve farklı görüş belirten diğer tüm yorumlar subjektiftir dedi. Ayrıca bu yorumların mevcut hükümet politikasının bir parçası olmadığını söyledi. Piyasada yayınlanan yorumlarının bir kısmının hükümet politikasını yansıtmayan türden olduğundan bahsetti. Bu sözleriyle piyasaları aleve veren yorumların üzerine su serpmiş oldu. Euro’daki kayıplar ise beşinci gününde yüzde 1,84’e yükseldi.

Conte, “Euro bizim para birimimizdir ve bizim için bunun geri dönüşü yok,” ifadelerini kullandı.

Giuseppe Conte Euro Yorumu

İtalya Başbakanı Conte, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve sosyal adalet haedefleyen 2019 yılı bütçesinin detaylarının tamamlanmak üzere olduğuna dikkat çekti. Aynı zamanda İtalyan yetkililerin AB kurumları ile diyaloğa ve bu kurumlara saygı duyulması gerektiğini söyledi. Ülkenin egemenlik hakkına da saygı duymaya devam edeceklerini dile getirdi. Conte’nin, Borghi’nin “İtalya’nın kendi para birimi olsaydı” yorumları üzerini bunları söylemesi manidar olarak görüldü.

Euro Kurundaki Değişimleri Canlı İzlemek için Tıklayın!

İtalya’nın 10 yıllık devlet tahvilinin getiri oranı yüzde 3,44’ü geçerken, 55 ayın zirvesine tırmandı.

İtalya 10 Yıllık Devlet Tahvili Getirisi

İtalyan hükümetinin gelecek 3 yıla ilişkin piyasa beklentilerinin üzerinde bir bütçede anlaşmaya varması ile 10 yıllık devlet tahvillerinin getirisi hızlı artış kaydetti. Yüzde 3,44 oranını geçen getiri oranı 2014 yılının Mart ayından beri görülen en yüksek seviyeye ulaştı. 2 yıllık hazine tahvili faizi (BTPs) ise 54 baz puan artarken, 5 yıllık tahviller 64 baz puan yükseldi. 2 yıllık tahvillerin faizi yüzde 1,56’ye, 5 yıllık tahvillerin ise yüzde 2,79’a çıktı.

10 yıl vadeli İtalya tahvillerinin, benzer vadeli Almanya tahvilleri ile faiz farkı ise 296 bazı puanı aşarak, 5 yılın zirvesine yaklaştı.

İtalya ve Almanya Devlet Tahvili Faizleri Farkı

Almanya’nın 10 yıllık tahvil faizleri ise yüzde 0,44 oranında düştü ve 2 haftanın en düşük seviyesine gerilemiş oldu. İtalya’nın popülist koalisyon hükümeti kamu harcamalarında artışa gitti ve gelecek 3 yıl için bütçe açığı hedefni yüzde 2,4’e taşıdı. Piyasa beklentilerini aşan bu hedef, hem piyasada hem de Euro Bölgesi’nde endişeleri artırdı. AB Komisyonu ise mevcut hali ile İtalya’nın gelecek yıllara ilişkin bütçe taslağının AB kurallarına aykırı olduğunu duyurdu.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İtalya’ya ödünsüz olması gerektiği konusunda dün açıklamalarda bulunmuştu.

Jean-Claude Juncker İtalya Yorumu

Juncker yazılı açıklamasında, İtalya hükümetine bütçesi konusunda uyarı yaptı ve AB’nin Euro Projesi’ni riske atmamak için ödünsüz olması gerektiğini söyledi. Ayrıca Yunanistan’dan sonra AB’de milli gelire göre en fazla kamu borcu bulunan ülkenin borcunu AB kuralları gereği azaltması gerekiyordu. Yunanistan’ın kamu borcu gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 180’ine denk gelirken, bu oran İtalya’da yüzde 130 seviyelerinde bulunuyor. Şimdi ise İtalya’nın 2019 bütçe taslağını 15 Ekim tarihine kadar AB Komisyonu’na sunması gerekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum