Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya AB’nin Yeni Kriz Kaynağı Olma Yolunda Tam Gaz İlerliyor

İtalya ile Avrupa Birliği arasında başlayan bütçe krizinde henüz bir çözüm yolu bulunmuş değil. Bu noktada, AB'nin yeni kriz kaynağının İtalya olmaya başladığı yorumlar da artıyor. İşte detaylar;
İtalya AB’nin Yeni Kriz Kaynağı Olma Yolunda Tam Gaz İlerliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İtalya açıkladığı 3 yıllık bütçe planı ile piyasalarda bir kıvılcım göndermiş ve peşi sıra gelen yorumlarla bu ateşi körüklemişti. Avrupa Birliği karşıtlığı ile bilinen isimlerden gelen yorumlar ise krizin daha da büyüyebileceğinin sinyallerini vermişti. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, bu yorumların subjektif olduğunu ve hükümetle alakası olmadığını dile getirmesine rağmen ortalığı çok da sakinleştirememişti.

İtalya ile AB’nin ters düşmesi piyasalarda yeni kriz kaynağı söylentilerinin artmasına neden olurken, bazıları o kadar da önemli görmüyor.

İtalya AB Yeni Kriz Kaynağı

Tartışmalar her geçen gün biraz daha alevlenirken, gelen yorumlarla yangının ulaştığı alan da genişliyor. Berenberg Başekonomisti Holger Schmieding, İtalya’nın bütçe planının şu an için krizi tetikleyecek kadar korkutucu olmadığını ama tepe yönetimindeki dikkatsiz açıklamaların olası bir krize yol açabileceğini söyledi.

Euro Kurunda Görülen Dalgalanmaları Takip Etmek için Tıklayın!

Schmieding, İtalya’nın bütçe planının AB kurallarını çiğneyebileceğine işaret etti ve “İtalya, bütçe planı konusunda Avrupa’ya ne kadar karşı çıkarsa tahvil piyasasındaki gerginlik ve tepki riskleri de o kadar fazla olacaktır. Öte yandan İtalya’nın AB ile çatışması, Euro’dan çıkma korkularını ve düşük ekonomik güveni de beraberinde getirebilir,” ifadelerini kullandı.

Schmieding, İtalya’nın bütçe planının yatırımcıların sabrının sınırlarını zorladığını de vurgulayarak, piyasalara dikkat çekti.

Holger Schmieding İtalya Yorumu

Hisse senedi piyasasında çatışmadan kaynaklanacak endişelerin, İtalya’daki tahvil faizlerini artıracağını dile getirdi. Öyle ki 2 ekim tarihinde İtalya 10 yıllık devlet tahvilinin getiri oranı yüzde 3,44’ü geçerek 55 ayın zirvesine işaret etmişti. Bu durumun ise İtalya’nın mali durumunu ve bütçe konusundaki pazarlık yapma pozisyonunu zayıflatacağı biliniyor.

Başekonomist, kredi derecelendirme kuruluşlarının da potansiyel not indirimlerinde bu anlaşmazlığı hesaba katabileceklerini söyledi.

Kredi Derecelendirme Kuruluşları Hesaba Katılmalı

Schmieding’e göre; AB Aralık ayında resmi prosedürlere başlayarak 2019 yılının ortalarında İtalya’ya ceze uygulayabilir. Kendi görüşünün ise AB liderlerinin ağırdan alacakları ve 2019’un ilk aylarında ülkeyi mali politikaları yeniden gözden geçirmesi için şans vereceği yönünde olduğunu belirtti. Bunun nedenini ise AB yetkililerinin Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde çatışma çıkarmamaya çalışmaları olarak gösterdi.

Dekabank Başekonomisti Ulrich Kater ise İtalya’nın bütçe planının AB bütçe kurallarına uymadığını ama fazla problem çıkarmayacağını dile getirdi.

Ulrich Kater İtalya Yorumu

Kater, “İtalya’nın mali problemleri piyasaları rahatsız edecek kadar büyük değil. Bu nedenle de ben anlaşma konusunda alan olduğunu düşünüyorum,” ifadelerini kullandı. Capital Economics Kıdemli Avrupa Ekonomisti Jack Allen ise İtalya’nın mali teşvikinin, 2019 yılında ülke büyümesine küçük bir katkı sağlamasının ardından 2020’de azaltılabileceğini dile getirdi.

Allen, bütçe planının AB ile ülke arasında çatışmalara neden olabileceğini dile getirirken, İtalya’nın gelecek yıl vergi teşviki de açıklayacağını söyledi.

AB İtalya Çatışmaları Artabilir

Buna bağlı olarak etkisinin fazla olmayacağını düşündüğünden bahsetti. Allen, “ülkede sanayi siparişleri zayıf. Firmanın yatırım fonu kredilerine olan taleplerinde de düşüş var. Bütün bunlar, firmaların büyük yatırım projeleri için girişimde bulunma konusunda ürkek davrandığını gösteriyor,” ifadelerini kullandı.

Tüm bu gelişmelere bağlı olarak İtalya hisse senedi piyasasının ayı piyasasına selam vermeye başladığı yönünde yorumlar da geliyor.

İtalya Hisse Senetleri Ayı Piyasasına İşaret Ediyor

İtalya hisse senedi piyasasının göstergesi olan FTSE MIB Endeksi, 7 Mayıs tarihinde gördüğü zirvenin yüzde 20 civarında altında geziyor. Dolayısıyla bu seviyelerin ayı piyasası olarak görülmesi için en önemli sebep olduğu dile getiriliyor. Bütçe tartışmaları ile siyasi gerginliğin tırmanması, tahvil faizlerinin de hızlı yükselmesine neden oldu. Gösterge endeks üzerinde de baskılar artmaya devam ediyor. İtalya’nın en büyük 3 bankası olan Intesa Sanpaolo SpA, UniCredit SpA ve Banco BPM SpA, FTSE MIB endeksinde en kötü performansı gösteren hisse senetleri arasında yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu