Yatırım yapmaya başla!

İtalya’nın AB’den Çıkması 2008 Krizinden Daha Büyük Sonuçlar Doğurabilir!

İtalya'nın AB'den çıkmasıyla ilgili yapılan yorumlar endişe yarattı. Çünkü bunun 2008 ekonomik krizinden çok daha büyük sonuçlar doğurabileceği söylendi.
İtalya’nın AB’den Çıkması 2008 Krizinden Daha Büyük Sonuçlar Doğurabilir!

İtalya’nın AB’den çıkması hakkında konuşan Principal Global Investors’ın CEO’su, bunun bankacılık sektörü için 2008 ekonomik krizinden çok daha kötü sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Önde gelen yatırım şefi Jim McCaughan, İtalya’nın hem Avrupa Birliği’nden hem de tek para biriminden çıkmasının, Avrupa’yı dolayısıyla da dünya bankacılık sistemini derinden etkileyeceği yönündeki yorumuyla dikkat çekti.

Söz konusu haberde, İtalya’nın koalisyon hükümetinin önümüzdeki ay 2019 bütçe planını sunmasının beklendiği ve yatırımcıların bu olayı dikkatle takip edeceği bilgilerine de yer verildi. Çünkü çoğu yatırımcının, AB’ye karşı olan İtalyan liderlerin çekişmeli harcama planlarına bağlı kalarak artan bütçe açığını ve borç yükünü daha da artırmasından endişelendiği kaydedildi.

Bu noktada, Principal Global Investors’ın CEO’sunun İtalya’nın Avrupa Birliği’nden çıkışıyla ilgili yorumları dikkat çekti.

Principal Global Investors’ın CEO’su İtalya'nın AB'den Çıkması YorumuÇünkü Jim McCaughan, İtalya’nın AB’den ve tek para biriminden çıkmasının, Avrupa dolayısıyla küresel bankacılık sistemi için çok ama çok sıkıntılı bir durum olacağını söyledi. Öyle ki Jim McCaughan’a göre bu olay, 2008 ekonomik krizinden çok daha büyük bir banka yeniden sermayelendirmesi gerektirebilirdi.

Ancak İtalya kamuoyunun AB yanlısı kalmaya devam ettiğini dile getiren CEO, bu tür bir gerilime girmeyecekleri görüşünde olduğunu da belirtti.

İtalya'nın AB'den Çıkması Yorumu Bankaların Yeniden Sermayelendirilmesine Yol Açar İlaveten, İtalya’nın 2019 için ekonomik politikaların ve büyüme tahminlerinin popülist hükümet için kilit noktalardan biri olacağı söylendi. Bunun nedeni ise İtalya’nın euro bölgesinin üçüncü büyük bölgesi olması ve Roma’daki ekonomik çöküş ihtimalinin tüm bölgenin finansal ve politik istikrarına zarar verebilmesi olarak gösterildi.

Tüm bunların yanı sıra geçtiğimiz haftalarda Avrupa bankaları için asıl tehdidin Türkiye değil İtalya olduğu yönündeki yorumlar da çok konuşulmuştu.

İtalya'nın AB'den Çıkması Küresel Bankacılık Sistemini Çokertir Keza Avrupa bankaları Türk lirasının dolar karşısındaki düşüşü ile endişelendiklerini bildirmiş fakat uzmanlar asıl tehdidin İtalya olduğunu dile getirmişlerdi. Buna göre ABN AMRO’da sabit gelir stratejjisti olan Tom Kinmonth, odak noktasına İtalya’nın alınması gerektiğini vurgulayarak; “önümüzdeki 3 ay içindeki İtalya’daki sorunlar, önümüzdeki 3 ila 5 yıl boyunca tüm Avrupa bankacılık öyküsünü dikte edecek” demişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum