Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İlk Çeyrekte %5,3 Daralan İtalya’nın 2Ç20 Düşüşü %17,4 Olacak

İtalya ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 17,4'lük daralma yaşayacağı yönündeki tahmin, endişeleri artırdı. Detaylar aşağıda;
İlk Çeyrekte %5,3 Daralan İtalya’nın 2Ç20 Düşüşü %17,4 Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk çeyrekte yüzde 5,3 daralarak kayıtların başladığı 1995’ten bu yana en sert düşüşünü kaydeden İtalya, pandeminin getirdiği zorluklarla mücadeleye devam ediyor.

Ülkenin Ekonomi Bakanı, kısa süre önce hükümetin 2020 için yüzde 8’lik daralma tahminini koruduğunu ancak rakamın daha da kötüleşebileceğini söylemişti.

Durum pek iyiye gitmezken perakendeciler derneği Confcommercio, ikinci çeyrek GSYİH’sinin bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 17,4 ve bir önceki yıla kıyasla yüzde 21,9 düşeceğini dile getirdi.

Confcommercio’nun araştırma birimi, aynı zamanda Mayıs ayında tüketici harcamalarının %29,4 ve Nisan ayında %47 düştüğünü söyledi.

Eğlence-boş vakitle bağlantılı işletmelerin en sert darbeyi aldığını ve işlerinde yüzde 92’lik düşüş yaşadıklarını da ekledi. Sonrasındaki en büyük darbeyi ise yüzde 66 düşüşle oteller, barlar ve restoranların; ardından yüzde 55 düşüşle giyim mağazalarının aldığını bildirdi.

İtalya llk Çeyrek Düşüşü
Kaynak: Trading Economics

Confcommercio Başkanı Carlo Sangalli, Başbakan Giuseppe Conte’nin hükümetinin, koronavirüs pandemisinin yol açtığı ekonomik depremden kurtulmaya yardımcı olmak için katma değer vergisini azaltmayı düşünmesini memnuniyetle karşıladı. “Hükümetin KDV’yi azaltarak tüketici harcamalarını ve iç talebi destekleme varsayımı iyi bir şey, yine de bu aşırı geçici bir önlem olmamalı” dedi.

Bu arada Avrupa Komisyonu son görünüm raporunda İtalya’nın 2020’de yüzde 9,5 daralacağını ve 2021’de yüzde 6,5’le toparlanacağını tahmin etmişti.
İtalya 2020 Tahmin
Kaynak: European Commission

Bugün İtalya’ya ilgili dikkat çeken bir diğer haber ise ülkenin 15-20 milyar euro değerinde yeni bir harcama paketi hazırlaması oldu. Reuters’ın bir hükümet kaynağına dayandırdığı habere göre hükümetin bütçe açığını ulusal çıktının %11’inin üzerine çıkartacak bir paket üzerinde çalıştığı belirtildi.

Parlamento tarafından onaylanması gereken yeni paketin ek borçlanma içereceği ve İtalya’nın kamu borcunu şu anda hedeflenen %155.7’den ulusal çıktının %157’sine doğru yükselteceği söylendi.

Kaynak, yeni borçlanmanın uygulanacağı bazı kullanımlara değinerek; “geçici olarak işten çıkarılan işçilerin gelirini desteklemek ve vergi gelirleri kilitlenen yerel makamları desteklemek için fonları artırmamız gerek” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu