Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya Coronavirüsle Mücadelede 25 Milyar Euro’luk Daha Kurtarma Paketi Hazırladı

Pandeminin ekonomi tarafında açtığı yaraları sarmak için üçüncü nakit enjeksiyonunu hazırlayan İtalyan hükümeti, 25 milyar Euro’luk fonu duyurdu.
İtalya Coronavirüsle Mücadelede 25 Milyar Euro’luk Daha Kurtarma Paketi Hazırladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 pandemisinden en çok etkilenen 14. ülke olan İtalya, ekonomiyi desteklemek için üçüncü kurtarma paketini de devreye soktu.

Dün akşam saatlerinde gelen habere göre İtalyan Hükümeti, koronavirüsten etkilenen ekonomiye destek olmak amacıyla yeni destek paketini onaylarken, Avrupa Birliği kurtarma fonundan aldığı 200 milyar Euro’ya ilave olarak gelmesinin, ekonominin toparlanmasında etkili olması bekleniyor.

Bölgesel İşler Bakanı Francesco Boccia, yeni kurtarma paketinin 25 milyar Euro olduğunu açıkladı.

Bölgesel İşler Bakanı Francesco Bocciaİtalyan hükümetinen yapılan açıklamaya göre söz konusu paket önce 29 Temmuz’da meclis onayından geçecek. Sonrasında ise Ağustos ayında yapılacak toplantılarda olağanüstü hal kararları kapsamında netleşecek.

Ekonomi Bakanı Vekili Antonio Misiani, şirketlerin izne yolladıkları elemanlarını geri çağırması için vergi tatilleri uygulanacağını belirtti. Salgının ilk başlarında çok kötü bir tablo çizen, sağlık sistemi çöken İtalya’da işyerleri haftalarca kapalı kalmıştı.

Hayatın neredeyse durma noktasına geldiği ülkede gayrisafi yurt içi hasıla yılın ilk çeyreğinde %5,3 oranında daraldı. İkinci çeyrek için beklenti ise %17,4 daralma olacağı yönünde.

İtalya Ekonomisi %5,3 Daraldı
Kaynak: Trading Economics

AB Komisyonu, son yayımladığı raporda bölge ekonomileri arasında en karamsar beklentiyi İtalya için çizdi. Raporda İtalya ekonomisinin 2020 yılında %11,5 ile en sert daralmayı kaydedecek olan AB ülkesi olacağı bildirildi. Onu %10,9 daralma ile İspanya, %10,8 ile Hırvatistan, %10,5 ile Fransa izledi.

Ekonomisinde keskin bir düşüş beklenen İtalya hükümeti, pandeminin etkilerini en aza indirmek için krediler ve paketler dahil toplamda 180 milyar Euro kadar bir nakit enjeksiyonu yapmış oldu.

İtalya’da şu ana kadar 35 bin kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.
İtalya Coronavirüs Tablosu
Kaynak: Worldometers

23 Şubat’tan bu yana raporlanmaya başlanan vaka sayısı, 21 Mart’ta günlük 6 bin 553 ile pik noktaya ulaşmıştı. Nisan sonuna kadar da bir hayli yüksek seyreden vakalar, Haziran’dan itibaren kayda değer oranda düşüş gösterdi. Son haftalarda günlük ortalama 200 – 300 yeni vaka bildiriliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu