Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Perakende Yasası’nın İşyeri Sayısına Sınırlama Getirecek Şekilde Düzenlenmesi Önerildi

TESK Genel Başkanı Palandöken, gereğinden fazla işyeriyle ilgili Perakende Yasası’nda düzenlemeyle açılışlara sınırlama getirilmesi gerektiğini belirtti.
Perakende Yasası’nın İşyeri Sayısına Sınırlama Getirecek Şekilde Düzenlenmesi Önerildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Perakende Yasası üzerinde yeni düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirtti. İhtiyaçtan fazla açılan her işyerinin, kendisine ve çevresindekilere zarar verdiğini söyleyen Palandöken, yeni işyeri açılışına sınırlama getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un sektördeki tüm sorunlara çözüm olacak şekilde düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen TESK Başkanı, yerinde yapılan düzenlemeler sayesinde sektörün rahatlayacağını ve birçok ürünün fiyatında düşüş olacağını dile getirdi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Perakende Yasası’nın işyeri açılışlarına bir kural ve sınırlama getirecek şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Isyeri Sayisi Azaltilsinİhtiyaçtan fazla açılan işyerinin hem kendisine hem de çevresine zarar verdiğini söyleyen Palandöken, söz konusu düzenlemelerin ardından kapanan işyeri sayısında artış olacağını, böyle bir ortamda üretimin ve ihracatın artacağını ve rekabete dayalı piyasa ekonomisinin sağlıklı bir şekilde işleyeceğini dile getirdi. Geçtiğimiz yılın ilk 11 ayında 210 bin 312 işyeri açılırken, 95 bin 25 işyeri kapandı. Ülke genelinde en fazla işyerinin açıldığı il ise Muğla oldu.

Palandöken, Türkiye’deki AVM’lerle marketlerin açık kaldığı saatlerin gelişmiş ülkelere göre daha uzun olduğunu belirtti.

Avm Saatleri DuzenlemeGeçtiğimiz günlerde alışveriş merkezlerinin açılış ve kapanış saatlerinin daraltılması önerisinde bulunan Palandöken, gelişmiş ülkelerde, AVM ve marketlerin kapanış saatlerinin en geç 20:00 olduğunu ve birçok ülkede Pazar günleri kapalı olduğunu anlattı. Bizim ülkemizde ise haftanın her günü açık olmasının yanında 22:00’ye ve bazı özel günlerde ise 24:00’e kadar açık olduğunun altını çizdi.

“Avrupa’da Pazar günleri ya da haftanın bir günü kapalı olan AVM ve marketler görüldüğü gibi batmıyor. Aksine bir gelişmişlik göstergesi olarak ekonominin yapı taşı olan küçük işletmelerin yani esnafın korunmasına da yardımcı oluyor. “ şeklinde yorum yapan Bendevi Palandöken, bizim de bu tür uygulamaları hayata geçirmemiz gerektiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu mobil tanzim satışına start verildi.

Mobil Tanzim Satis BasladiOcak ayı enflasyonuna en büyük darbeyi vuran yüksek gıda fiyatlarına çözüm getirmek için dört koldan çalışmalar sürüyor. Sebze ve meyve fiyatlarının çok yüksek olması ve tüketicinin alım gücünün giderek azalması hükümeti harekete geçirdi. Sebze-meyve fiyatlarını düşürmek için İstanbul’daki ilk mobil tanzim satış noktası Gaziosmanpaşa’da açıldı. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta sebze ve meyvenin direkt üreticiden, tüketiciye erişmesi için belediye olarak sorumluklarını yerine getireceklerini, satış noktalarının pazar ve marketlerdeki fiyatları indireceğini, fiyatların vatandaşların alım gücüne uygun olduğunu söyledi.

Sebze meyve fiyatlarını düşürmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 34 ilçede 50 tanzim satış noktası hizmete açılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı vatandaşın sebze ve meyve fiyatları ile ilgili problemlerini ortadan kaldırmak için ilk etapta domates, salatalık, ıspanak, patates, soğan, patlıcan ve biber gibi ürünlerin satışına başlayacaklarını duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu