Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İş Yeri Kiralarında Zam Oranı Yüzde 70 Oldu

Mart ayı enflasyonun açıklanmasıyla bu ay iş yeri kiralarına yapılacak en yüksek zam oranı belirlendi. Ev kiraları için ise zam sınırında sona gelindi.
İş Yeri Kiralarında Zam Oranı Yüzde 70 Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ev kira zamlarında yüzde 25 olan sınırın sona ermesine sayılı günler kala kiracıların yüzde kaç oranında zamla karşılaşacağı sorusu Mart ayı enflasyon verisinin bugün açıklanmasıyla yanıt buldu. Tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) 12 aylık ortalamasından elde edilen hesaplamalara göre Mart ayında kira zam oranı yüzde 70,20 oldu.

Yeni yılda cılız bir düşüş kaydeden ortalamalara göre Ocak ayındaki yüzde 72,45’ten sonra Şubat ayında yüzde 71,83 olarak hesaplanan zam oranı, yılın üçüncü ayında önceki aylara kıyasla gerileme gösterdi.

1 Temmuz gününe kadar ev kiralarındaki fiyat artışı yüzde 25’i geçmeyecekken, iş yeri kiralarında ise zam sınırı olmadığı için işyerleri kiraları bu ay en fazla yüzde 70,20 oranında artacak.

Ev sahiplerinin yapacağı kira zammına ilişkin geçen yıl Haziran ayında getirilen zam sınırı uygulamasında son güne yaklaşılırken, kiracıların karşılaşacağı fiyat artışı muammayı oluşturuyor.

Geçtiğimiz süreçte ev sahibi ile kiracıyı karşı karşıya getiren uygulamanın yenilenebileceğine dair resmi makamlardan henüz açıklama gelmedi.

GCM Yatırım Banner

Ekonomi yönetimi cephesinden yeni bir uygulama gelmezse, Temmuz’dan itibaren ev kiralarında zam oranı, TÜFE’nin 12 aylık ortalamasıyla belirlenecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.