Yatırım yapmaya başla!

BME’yi Alan İsviçreli SIX, AB’nin En Büyük 3. Borsa Operatörü Oldu

İsviçreli SIX, İspanyol rakibi BME'yi satın aldıktan sonra gelir açısından Avrupa'nın üçüncü en büyük borsa operatörü oldu.
BME’yi Alan İsviçreli SIX, AB’nin En Büyük 3. Borsa Operatörü Oldu

Avrupa Birliği’ne üye olmamasına karşın İsviçre, birçok açıdan bir AB ülkesi gibi görülmektedir. Geçen sene borsa denkliği konusunda sorunlar yaşanmış, Avrupalı tüccarların İsviçre’nin blue chip hisselerinde işlem yapması engellenmişti. Daha sonra da denkliğin sona erdiği belirtilmişti.

Ancak şu anda İsviçre ile AB arasında başka bir bağ kurulmuş oldu. İsviçreli SIX şirketi, İspanyol rakini BME için geçen senenin sonlarında teklif vermişti. Dün itibarıyla satın alma işleminin sonuçlandığı duyuruldu. Böylece SIX, gelir açısından Avrupa’nın üçüncü en büyük borsa operatörü oldu.

İsviçreli SIX, İspanyol BME’yi 2,57 milyar Euro’ya devralırken, 2,8 milyar frank değerindeki anlaşma ile 1831’de kurulan İspanyol borsasının bağımsızlığını son erdirdi.

Avrupa’nın son bağımsız borsalarından birinin satın alınması, endüstrinin daha düşük ücretlerle mücadele ettiği ve gelirin düştüğü bir zamanda ortaya çıktı. Ancak koronavirüs pandemisi nedeniyle Mart ayında piyasa dalgalanması ticaret gelirini geçici ortak artırmıştı.

SIX’in genel müdürü Jos Dijsselhof, Perşembe günü sanal bir haber brifingine verdiği demeçte, İsviçre şirketinin teklif için kabul seviyesinin %95 eşiğini geçmemesi için BME’yi borsa kotundan çıkarmayı planlamadıklarını söyledi. Ayrıca SIX’in listelenmesi için şu an aktif bir plan olmadığını da ifade etti.

İspanya’nın CNMV piyasa düzenleyicisi, SIX’in tüm nakit alım teklifinin İspanyol şirket sermayesinin %93,16’sını temsil eden 77.899.990 BME hissesinin sahipleri tarafından kabul edildiğini söyledi. SIX, Kasım ayında teklifini sunduğunda, bunun %50 üstü bir hisse için minimum kabul şartına tabi olduğunu söylemişti.

Dijsselhof, SIX’in BME merkez ve operasyonlarını en az 10 yıl sürdürmeye kararlı olduğunu ve şirketin İsviçre veya İspanya’da büyük işten çıkarmalar yapmayı planmadığını da açıkladı.
BME Çalışan Profili
Kaynak: Bolsas y Mercados Españoles

CNBC’ye konuşan Dijsselhof, “Her iki pazara da tek bir platformdan hizmet sunabileceğimizi düşündüğümüz platformlar nerede olursa olsun, çoğaltmanın olduğu her yerde tasarruflara da bakacağız. Ancak bu anlaşmanın asıl amacı, bu tasarrufları yeniden yatırım yapmak ve kazançlarımızı yeni ürün ile hizmetlere yatırmaktır,” ifadelerini kullandı.

BME’nin sahip olduğu ürün ile hizmetleri müşterilerine sunmaya çalıştıklarını söyleyen genel müdür, bu nedenle her iki pazar hizmetleri çapraz olarak satacaklarını belirtti. Yani İspanya’ya data ve ödeme konusunda yenilikler getireceğini söyledi.

Birleşmeyle ilgili heyecanını ise “SIX’in bunu daha da ileriye taşımak için güçlü bağları olan Latin Amerika ve Asya’daki küresel manzaramıza bakıyorum, bu gerçekten bir büyüme hikayesi, daha etkili bir platform yaratan iki gücü birleştiriyor,” sözleriyle aktardı.

Temettüler için düzeltme yaptıktan sonra SIX’in devralma teklifi hisse başına 32,98 Euro oldu.
BME Hisseleri Yılbaşından Bu Yana Performans
Grafik: MarketWatch

BME hisseleri ise %0,061 oranında daha yüksek bir seviyeden kapanış yaparak 32,80 Euro’ya yükseldi. Bugünkü işlemlere ise 32,72 puandan düşüşle başlangıç yaptıktan sonra, 32,90 Euro’ya ulaştı. Hisselerin yılbaşından bu yana kazancı %4,30 oranında negatif bölgede bulunurken, 1 yıllık getirisi %50,64 düzeyinde pozitif bölgede yer alıyor.

BME hisseleri, karantinaların açıklandığı dönemde 27,48 Euro’ya kadar gerilemişti. 1 yılın en düşük seviyesini ise 22 Temmuz 2019’da 20,50 Euro ile kaydetmişti. Dijsselhof, BME’nin SIX’e daha fazla AB ticari müşterisi kazandıracağını da söyledi.

Avrupa’nın büyük oyuncuları olan Deutsche Boerse ve Londralı LSE, rekabet endişelerini artırmadan birleştirilemeyecek kadar büyük olduğu için küçük borsa operatörleri daha cazip hale geldiler. Dublin ve Oslo borsaları, Paris merkezli Euronext ile birleşmişti. Euronext, BME’nin satın alınmasıyla ilgilendiğini açıklamış, ancak bir teklif vermemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum