Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İsviçre Yine Ezber Bozdu! Rus Müşterilerin Servetini İfşa Etti

İsviçre, Rusların ülkedeki bankaların offshore hesaplarında 200 milyar İsviçre frangı kadar para tuttuğunu açıkladı. Bu hamlesiyle İsviçre bir kez daha ezber bozdu!
İsviçre Yine Ezber Bozdu! Rus Müşterilerin Servetini İfşa Etti
Yorum

Rus varlıkları için aldığı dondurma kararıyla ünlü tarafsızlık duruşunu bozan İsviçre, tüm dünyada yankı uyandırmıştı. Ve bugün alınan haber İsviçre’den yeniden şaşırtıcı bir hamle geldiğini gösterdi.

Ülkenin finans sektörü birliği, İsviçre’nin gizli bankalarının, 213 milyar dolara kadar Rus servetini elinde tuttuğunu belirtti.

İsviçre Bankacılar Birliği (SBA), bankaların offshore hesaplarında 150 milyar ile 200 milyar İsviçre frangı (213 milyar dolar) arasında Rus müşteri parası bulundurduğunu tahmin etti.

SBA’nın ifşası, daha önce pek çok şeffaflık talebini reddeden İsviçre için şaşırtıcı bir hamle oldu. Aynı zamanda Moskova’nın geçen ay Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Avrupa Birliği yaptırımlarını Rus parasına uygulamak gibi alışılmadık bir adım atmasının üzerine geldi.

Çarşamba günü Reuters’e gönderilen bir e-postada SBA, yurtdışında ikamet eden müşteriler için tutulan paraya atıfta şu açıklamada bulundu:

“Rus müşteriler için tutulan varlıkların payı, muhtemelen İsviçre bankalarına yatırılan toplam sınır ötesi varlıkların düşük tek haneli yüzdelik aralığında bir paya tekabül ediyor.”

Diğer taraftan İsviçre bugün yaptırım uygulanan kişi ve kuruluşlar listesinin artık Avrupa Birliği’ninkiyle (AB) tam olarak örtüştüğünü açıkladı. 197 kişinin daha mali yaptırımlara ve seyahat kısıtlamalarına tabi tutulduğu, 9 kuruluşun da mali yaptırım listesine alındığı aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu