Yatırım yapmaya başla!

Borç İçinde Boğulan Bir Dünyada İsviçre Yeterince Harcama Yapmıyor

Tüm dünya borç içinde yüzerken İsviçre'nin tutumunun, başka uzun vadeli problemlere yol açacağı söyleniyor. İşte detaylar;
Borç İçinde Boğulan Bir Dünyada İsviçre Yeterince Harcama Yapmıyor

Şişirilmiş bütçe açıklarını gidermek için mücadele eden komşularına zıt olarak İsviçre’nin tutumluluğu, ülkeyi başka uzun vadeli sorunlara maruz bırakıyor. Nitekim 8 milyon nüfusu olan İsviçre, her yıl fazla veriyor ve borç oranı öyle bir seviyenin altında ki bu tehlike çanlarını çaldırıyor.

Bu da borç içinde boğulan bir dünyada mali bir tutumluluk modeli gibi görünüyor. IMF toplam küresel kamu ve özel borçlarının 180 trilyon doları aştığını ve bunun küresel GSYH’nin iki katından fazla olduğunu belirtiyor.

İsviçre ise yüzde 40 seviyesindeki borcun GSYH’ye oranı ile tüm dünyanın zıttı durumunda ve bu durum bazılarını endişelendiriyor.

İsviçre Borç GSYH Oranı Yüzde 40Nitekim komşusu İtalya’da söz konusu oran o kadar yüksek ki tüm bölgeyi geride bırakıyor. Fakat bu durum İsviçre’nin yaklaşımının övülmesini sağlamıyor. Aksine hem IMF hem de OECD için İsviçre’nin duruşu, potansiyel büyümeyi riske ediyor. Örneğin IMF, ülke için son yıllık raporunda biraz daha teşvik kullanması gerektiğini savunmuştu.

Ayrıca düşük verimlilik artışı ile İsviçre’nin yaşlanan toplumunun ve otomasyona yönelik küresel değişimin, eğitim, sağlık hizmetleri ve emeklilik sistemi dahil olmak üzere kamu kaynaklarına talepleri artıracağını öngörmüştü.

Fazlalık fonlarının bu sinyal veren problemleri hedeflemesi ve vergi indirimlerinde kullanılmaması gerektiğini bildirmişti.

İsviçre Yeterince Harcama Yapmıyor OECD de daha fazla kadının tam zamanlı işlerde çalışmasını sağlamak için daha uygun maliyetli çocuk bakımına yatırım yapılmasını önermişti. OECD ekonomisti Christine Lewis de İsviçre’de uzun vadeli büyüme artıracak bir alan olduğunu söyleyerek; “harcamayı daha büyüme dostu ve daha etkili bir hale getirin” demişti.

Alman Ekonomik Araştırma Enstitüsü Başkanı ve borç frenleme eleştirileriyle tanınan Marcel Fratzscher de eğitime ve kamu yatırımlarına yapılan harcamaların, hareketi uzun vadede haklı kılan büyük çarpanlar yarattığını dile getirmişti. Kaldı ki IMF yöneticisi Rachel van Elkan da benzer görüşteydi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum