Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İsviçre Saat Endüstrisi Neden Çöküyor?

İsviçre Saat Endüstrisi Neden Çöküyor?

400 yılı aşkın süredir dünyanın en kaliteli ve en etkileyici saatlerini bizlerle buluşturan İsviçreli saat üreticileri, zor günler yaşamaya devam ediyor. Özellikle de dünyanın en pahalı saatleri arasında yer alan birçok modelle bizleri hem şaşırtan hem de kendilerine hayran bırakan İsviçreli saat markaları, son birkaç yıldır yaşanan durgunluktan dolayı hızla küçülmeye gidiyor. Geçmişten bugüne, lüks ve pahalı aksesuarların doğduğu yer olan İsviçre saat ve aksesuar endüstrisinin en bilindik firmalarından biri olan Richemont Group bünyesindeki eşsiz markalar toplu işten çıkarmalar ile karşımıza geliyor.

İsviçreli Richemont Group’a bağlı olan Vacheron Constantin, Piget ve Cartier gibi köklü markalarda görev alan 300 çalışanın işine son verilecek. Bu çalışanların, Cenevre, Lozan ve Neuchatel’de bulunan şubelerde görev yaptıklarını ve firmalarla ilişkilerinin kesileceğini; ancak çıkarılan işçilerin bütün haklarını alacaklarını duyuran Richemont Group, 90’ı Cartier, 210’u Vacheron Constantin ve Piget olmak üzere yaklaşık 300 çalışanın yeni yıla girerken çıkarılacağını açıklamıştı. Şimdi ise bu küçülme çeşitli nedenlerden dolayı hızla gerçekleşiyor. Dilerseniz, İsviçre saat endüstrisinin çöküşüne neden olan gerçeklere birlikte bir göz atalım.

Teknolojinin Yükselişi

Teknolojinin Yükselişiİnanılmaz bir hızda gelişen teknoloji ve beraberinde getirdikleri her zaman için hayatı iyileştirmiyor. Özellikle de Apple ve Samsung gibi firmaların ataklarıyla hayatımıza giren akıllı telefonlar, Nokia gibi bir devin güç kaybetmesine neden olmuştu. Böylece cep telefonu devi Nokia, küçülmeye gitmek zorunda kalmıştı. Çünkü bu teknolojik cihazlar, oldukça işlevsellerdi. Aynı durum şimdilerde İsviçre saat endüstrisini de tehdit ediyor.

Saatlerdeki Fiyat Artışı

Saatlerdeki Fiyat ArtışıHer geçen gün daha da gelişen akıllı saatler, işlevselliklerinin yanı sıra İsviçre saatlerine göre uygun fiyatlarıyla da tüketiciler tarafından daha çok tercih ediliyor. Dünyanın en pahalı akıllı saatleri yaklaşık olarak 270 dolarlık başlangıç fiyatlarına sahipken, İsviçre saat markaları tarafından meydana getirilen modellerin birçoğu ortalama 10 bin dolara satışa çıkarılıyor. Ayrıca 2000 yılında yaklaşık olarak 310 franka satılan saatler, 2014 yılında 730 franka kadar yükseldi.

İsviçre Frankı’nın Gücü

İsviçre Frankı'nın GücüKüresel gelişmeler doğrultusunda, çöküşe doğru yelken açan İsviçre saat endüstrisinin yöneticilerinden sadece %14’ü geleceğe umutla bakarken, %41’i izlenilen yolun oldukça kötü sonuçlanacağının farkında. Elbette ki bu çöküşten sadece akıllı saatlerin yükselişi sorumlu değil. İsviçre’nin para birimi olan frankın değerinin yüksek olması da riski arttıran faktörlerden bir tanesi olarak kabul görülüyor. Montblanc, Audemars ve Piguet gibi markalar, franktan dolayı artan maliyet fiyatlarını, ürün fiyatlarını yükseltmesi ya da bazı firmaların maliyetleri azaltma yoluna gitmesi, belki de İsviçre saat endüstrisinin sonunu getirebilir.

Akıllı Saatlerin Revaçta Olması

Akıllı Saatlerin Revaçta OlmasıGenellikle Hong Kong, Çin, İtalya ve Fransa’da talep gören İsviçre saatleri, artık yerlerini daha uygun ve daha işlevsel akıllı saatlere bırakıyor. Hatta bu lüks saatlerin anavatanı İsviçre’de bile akıllı saatlere olan talep %17 seviyelerine çıkarken, Fransa’da %35, İtalya’da %48 ve Çin’de %69’lara ulaşıyor.

Dijital Medyanın Önem Kazanması

Dijital Medyanın Önem KazanmasıArtık elimiz kolumuz haline gelen internete her an, her saniye ve her yerden ulaşmak istiyoruz. Gündelik işlemlerin yanı sıra iletişim ve haberleşme aracı olarak da kullanılan internet ve dijital medyanın yükselişi, belki de klasik cihazların çöküşünün ana maddesi olabilir. Sosyal medyaya ve internete kolay ulaşım, akıllı cihazların popülerleşmesindeki en büyük etken olurken, klasik telefonların ve saatlerin de soyunun tükenmesine neden oluyor.

Aslında şıklığa önem veren her erkeğin ve her kadının hayalinde bir İsviçre saati yatar. Ancak akıllı saatlerin kullanışlı ve İsviçre saatlerine göre uygun fiyatlı olmalarının yanı sıra Apple Watch Hermes gibi oldukça şık ve kaliteli modellerin de üretilmesi, bu teknoloji harikalarına olan ilgiyi arttırıyor. Peki, siz olsanız pahalı İsviçre saatlerini mi, yoksa kullanışlı akıllı saatleri mi tercih ederdiniz?Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Moda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum