Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İsviçre Merkez Bankası Test Ettiği CBDC’yi Banka Sistemlerine Entegre Etti

İsviçre Ulusal Bankası, Helvetia Projesinin ikinci aşamasının bir parçası olarak toptan CBDC'yi beş ticari bankanın sistemine entegre etti.
İsviçre Merkez Bankası Test Ettiği CBDC’yi Banka Sistemlerine Entegre Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

İsviçre, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) mevcut finansal sisteme entegre etme yol haritasını netleştirmek adına yeni bir adım attı.

Ülkenin merkez bankası, toptan CBDC’yi Citi, Credit Suisse, Goldman Sachs, Hypothekarbank olmak üzere beş bankanın mevcut arka ofis sistemlerine ve süreçlerine entegre ederek, ortaklarıyla birlikte Project Helvetia’nın ikinci aşamasını tamamladı .

Uluslararası Ödemeler Bankası ve İsviçreli finansal altyapı hizmet sağlayıcısı SIX, 2021’in dördüncü çeyreğinde gerçekleşen Project Helvetia Faz II’de SNB’nin ortakları olarak katıldı.

Project Helvetia, merkez bankalarını DLT tabanlı tokenize edilmiş finansal varlıkların norm olduğu bir geleceğe hazırlamayı amaçlıyor. Proje, yerleşim yerleriyle ilgili operasyonel, yasal ve politikayla ilgili sorunları çözmeye odaklanıyor.

İsviçre, özellikle bankalar arası transferleri ve ilgili toptan satış işlemlerini düzenlemek için kullanılan bir toptan CBDC’yi test etmek için ideal bir ülke olarak görünüyor.

SNB yönetim kurulu üyesi Andréa M. Maechler, parasal ve finansal istikrarı sağlama görevlerini yerine getirmeye devam etmek için merkez bankalarının teknolojik değişimin zirvesinde kalması gerektiğini söyledi. Helvetia Projesinin ilk aşaması Aralık 2020’de gerçekleşti ve toptan CBDC’nin çıkarılması hedefleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu