Yatırım yapmaya başla!

İsviçre Merkez Bankası Başkanı Altın Rezervlerinden Memnun

Piyasalara müdahaleye istekli olduklarını belirten İsviçre Merkez Bankası Başkanı; “altın rezervlerinden memnunuz” dedi.
İsviçre Merkez Bankası Başkanı Altın Rezervlerinden Memnun

İsviçre’nin merkez bankası olan İsviçre Ulusal Bankası’nın (SNB) Başkanı, frangı zayıflatmak ve faiz oranlarını daha da düşürmek için döviz piyasasına daha fazla müdahale edebileceklerini söyledi.

Başkan Thomas Jordan bugünkü açıklamasında her iki enstrüman için de manevra alanı olduğunu ve gerekirse oranları düşürebileceklerini aktardı.

Reuters’ın haberinde İsviçre Ulusal Bankası’nın euro karşısında neredeyse beş yılın en yüksek seviyesini gören İsviçre frangı üzerindeki baskıyı hafifletmek için bu yıl döviz alımlarını artırdığı belirtildi.

Çünkü frangın değerinin yükselmesi SNB’nin fiyat istikrarı hedefine ve İsviçre’nin ithalatçılarına zarar vermektedir.

İsviçre Merkez Bankası Başkanı AçıklamaMüdahaleleri sonucunda, SNB’nin döviz stokları 800 milyar İsviçre frangı (825.59 milyar dolar) seviyesine yükseldi ve merkez bankasını büyük kayıplara karşı savunmasız bırakma endişelerini arttırdı.

Gelişmelere işaret eden Jordan, maliyet ve faydaları değerlendirdikten sonra merkez bankasının bilançosunun daha da genişletilebileceğini söyledi. Bunun yanında dünyadaki en düşük oranlara sahip bankanın daha fazla indirime gidebileceğini de ekledi.

Geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamada Jordan, koronavirüsün ayda 11 ila 17 milyar İsviçre frangına mal olduğunu ve İsviçre ekonomisine böyle bir yükün toparlanmanın yıllar sürmesine yol açacağını söylemişti. 1930’lardan bu yana en kötü depresyona işaret eden Jordan, pandemi ışığında önemli iş kayıpları ve refah erozyonu konusunda uyarmıştı.

Bankanın devasa bilançosu ve mevcut piyasa türbülansından kaynaklanan potansiyel kayıplara rağmen İsviçre Merkez Bankası’nın altın rezervleri seviyesinden memnun olduğunu kaydetti.
İsviçre Merkez Bankası Başkanı Altın Rezervlerinden Memnun
Kaynak: Trading Economics

“Altın almak veya satmak gibi bir niyetimiz yok ama bu zaman içinde değişebilir” diyerek görüş bildirdi.

Nitekim SNB, 1.040 ton altın ile dünyanın en büyük altın sahiplerinden bir tanesi. Daha doğrusu 1040 altınla İsviçre dünyanın sekizinci en büyük resmi altın rezervine sahip. SNB, 2000 ve 2008 yılları arasında, altın fiyatının keskin bir şekilde yükseldiği dönemde 1550 ton altınını satmıştı. Bu altın satışları olmasaydı, İsviçre dünyanın en büyük 4. resmi altın sahibi olacaktı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum