İsviçre Hükümetinden Mercedes ve Porsche’ye Yasak Geldi!

İsviçre hükümetinin aldığı bir karardan dolayı Mercedes ve Porsche bazı modellerinin ihracatını yapamayacak...

Dünyada temiz hava sahası yaratmak ve insanlara güzel bir yer bırakmak adına otomotiv sektörü köklü değişimlere gitmişti. Bu değişim motor ünitelerinde gerçekleştirilmişti. Fosil yakıtlara alternatif olarak çıkartılan elektrik motorlar, her geçen gün hayatımızda daha büyük bir yer kaplamakta. Hibrit teknoloji ile başlayan bu yeni motor akımı, sonradan tamamı elektrikli arabalara kadar genişletildi.

Bazı Avrupa ülkeleri bunların üzerine bir de dizel motorlu araç kullanımını yasaklamaya başlamıştı. Şirketler bunların olmasına karşı önlem alsa da yatırımlarını elektrik motorlu araçlara tam olarak kaydırdığı söylenemez. İsviçre hükümetinin bir kararı ile Mercedes ve Porsche‘nin dizelleri ülkeye sokulmayacak.

Emisyon Sınırını Geçen Tüm Otomobil Markaları da Denetimde Olacak

Emisyon Sınırını Geçen Markalar Denetimde OlacakDaimler, Mayıs ayında İsviçre’ye gönderdiği bazı modellerin geri çağırmasını yapmıştı. Özellikle Vito’nun 1.6L motorundan yapılan ölçümler sonucunda değerler yüksek çıkmış. Bu sebebten ötürü Vito Dizel‘in ihracatı durdurulmuş.

Öte yandan Porsche’nin Macan ve Cayenne’de kullandığı 3.0L ve 42.L dizel motorlarında bu yasak kapsamı içerisinde olduğu aktarıldı.

İsviçre’nin aldığı kararları biraz daha incelediğimizde yasak, 17 Ağustos’tan önce ithal edilen araçları kapsamıyor. Yalnız onlarada farklı donanımsal ve yazılımsal iyileştirilmerle istenilen emisyon değerinde olma şartı koyulmuş.

Bu yasak hakkında Mercedes, Vito’nun ihracatını bitirerek konuya açıklama getirmesine karşı Porsche’nin nasıl bir yolda ilerleyeceği bilinmiyor. Söylenmese de spor araba ve SUV üreticisi de 3.0L ve 4.2L dizellerinin muhtemelen gönderimini durduracak.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı