Yatırım yapmaya başla!

İsviçre Kararı Piyasalara Damga Vurdu

İsviçre Kararı Piyasalara Damga Vurdu

İsviçre Merkez Bankası’ndan bir süredir beklenen karar, piyasalara damgasını vurdu. Merkez bankası EUR/CHF kurunda üç yıldır sürdürdüğü mücadele kuru uygulamasına sürpriz bir şekilde son verdi. Bu karar ile birlikte frank değer kazanırken, Avrupa hisseleri ve devlet tahvilleri sert bir düşüş kaydetti. Aynı zamanda altın zirveyi görürken, EUR/USD paritesi 11 yılın dip seviyelerini gördü.

EUR/CHF kurundaki 1.2 taban seviyesini kaldırması sonrasında piyasalar, anında tepki verdi ve kısa süre içerisinde kur 0.8052 seviyesine kadar indi. Merkez bankasının aldığı bu karar ile emtia fiyatları istikrar kazanırken, küresel piyasalardaki toparlanma ortadan kalktı. Avrupa genelinde hisse senetlerini izleyen FTSEurofirst 300 endeksi, % 2 oranında değer kaybetti. İsviçre gösterge endeksi % 8,7 oranında düştü. Yatırımcılar güvenli liman olarak gördükleri varlıklara yönelirken, Almanya’nın devlet tahvili getirileri de tarihin en düşük seviyelerine indi.

Spot altın kazanımlarını % 2 oranında artırdı ve 12 haftanın en yüksek seviyesi olan 1255 dolar sınırı aşıldı. Birçok uzman bu kararı beklemiyordu ve “son derece şiddetli ve hiç beklenmedik bir hareket” olarak nitelendirdi. Tüm varlık sınıflarında bir panik havası yarattı ve hisse senedi piyasalarının seyrini tamamen etkiledi.

EUR/USD paritesi son 11 yılın dip seviyelerine indi ve euro, dolar karşısında 1,1580 seviyesini gördü. Düşüş, İsviçre Merkez Bankası’nın kararı ile gerçekleşti. Euro, Türk lirası karşısında ise 2,6574 seviyesini görerek 2013 yılı Eylül ayından bu yana gördüğü en düşük seviyeye gerilemiş oldu.

İsviçre frankı, dolar karşısında % 25 dolar kazandı ve dolar/frank kuru 0,8900 seviyesini gördü. İsviçre Merkez Bankası, aşırı değerlenmesinin önüne geçebilmek için 2011 yılının Eylül ayından bu yana uyguladığı müdahale kuru uygulamasını terk etmesi için yoğun bir baskı görüyordu. O dönemde euro bölgesinin ekonomik ve siyasi açıdan bulunduğu zor durum, yatırımcıların güvenli liman olarak gördüğü İsviçre Frank’ına sığınmalarına yol açmış oldu.

Avrupa Merkez Bankası’nın gelecek hafta, karşılıksız para basmaya başlaması olasılığı ise müdahale kuru uygulamasının kaldırılmasına yönelik İsviçre Merkez Bankası üzerinde baskıları arttırıyordu. İşlemciler, merkez bankasının son günlerde sürekli olarak 1,2009 frank düzeyinde euro satın aldığını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum