Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İsviçre’de İşsizlik Ocak’ta 10 Yılın En Yükseğine Ulaştı

İsviçre'de işsizlik oranı Ocak ayında yeniden artarak Nisan 2010'dan beri en yüksek seviye olan %3,7'ye ulaştı. Detaylar aşağıda;
İsviçre’de İşsizlik Ocak’ta 10 Yılın En Yükseğine Ulaştı

İsviçre’nin ulusal ve uluslararası ekonomi politikasından, ticaret müzakerelerinden ve çalışma politikasından sorumlu kurumu SECO, Ocak ayına ilişkin işsizlik verilerini açıkladı.

Buna göre ülkedeki işsizlik oranı bir önceki ayın yüzde 3,5’inden Ocak’ta mevsimsellikten arındırılmamış bazda yüzde 3,7’ye yükseldi. Rakam, Nisan 2010’dan bu yana en yüksek işsizlik oranına işaret etti. İşsiz sayısı 6,208 veya yüzde 3,8 artarak 169,753’e yükseldi.

Bu arada, 15 ila 24 yaş arası iş arayan genç işsizlik oranı yüzde 3,4 olarak Aralık ayına göre değişmedi.
İsviçre İşsizlik 2021 Ocak
Görsel Kaynak: Trading Economics

Genç işsizlerin sayısı 72 veya yüzde 0,4 artarak 17,766’ya yükseldi. Mevsimsel faktörlere göre düzeltilen işsizlik oranı, bir önceki aya göre revize edilen rakamdan değişmeyerek Ocak ayında yüzde 3,5 oldu.

Veriler koronavirüs krizinin, dünyanın diğer ülkeleri gibi dünyanın en dayanıklı ekonomisini de vurmaya devam ettiğini gösterdi. Ocak’ta son on yılın en yüksek işsizlik oranını yaşayan İsviçre’de işsizlik Ocak 2020 ile karşılaştırıldığında işsizlik yüzde 40,3 arttı ya da 48,735 kişi daha işsiz kaldı.

Raporda Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) işsizlik istatistiklerinin Seco’dan farklı olduğu hatırlatıldı.
USD/CHF 8 Şubat 2021 0,9009
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Çünkü ILO’nun ülkenin artık Bölgesel İstihdam Büroları’na kayıtlı olmayan uzun vadeli işsiz insanlarını da hesaba kattığı eklendi. Ocak 2021’de ilan edilen açık pozisyon sayısı 7,715 artarak 32.941’e yükseldi. Bunların 21,684’ünün İsviçreli iş arayanları destekleme yükümlülüğüne sahip olduğu bildirildi.

Zayıf İsviçre istihdam verilerinin ardından USD/CHF paritesi fiyatı dar bir aralıkta kaldı. Yatırımcılar ABD’deki tarım dışı istihdam ve İsviçre işsizlik rakamlarına tepki verirken USD/CHF geçen haftadan bu yana en düşük seviyede sabit kaldı.

Son günlerde USD/CHF, İsviçre’den gelen karışık rakamlara da tepki gösterdi. Geçen hafta SECO, tüketici duyarlılığının Ocak ayında düştüğünü gösterdi.

Yine geçen hafta İsviçre için güçlü imalat PMI verileri yayımlandı. Parite bu haftanın ilerleyen günlerinde Çarşamba günü çıkacak önemli ABD enflasyon rakamlarına tepki verecek. Ayrıca en son işsizlik başvuru sayılarına ve ABD teşvikiyle ilgili devam eden tartışmalara tepki gösterecek.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum