Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

2. Dalga Konusunda Uyaran İsviçre, 2021 için Büyüme Tahminini Düşürdü

İsviçre hükümeti; “ikinci koronavirüs dalgası ekonomik iyileşmeyi kesintiye uğratıyor” başlıklı raporunda GSYİH için son tahminlerini revize etti.
2. Dalga Konusunda Uyaran İsviçre, 2021 için Büyüme Tahminini Düşürdü

Yılın ikinci çeyreğindeki tarihi düşüşün ardından üçüncü çeyrekte 1980’den bu yana en yüksek hızını kaydederek yüzde 7,2 büyüyen İsviçre ekonomisi için gelen yeni tahmin karamsarlık yarattı.

The State Secretariat for Economic Affairs (SECO) tarafından yayımlanan raporda, 2020/2021’in kış yarısında koronavirüsün ikinci dalgasının İsviçre ekonomisini olumsuz etkileyeceği söylendi. Bu nedenle gelecek yıl için GSYİH tahmininin aşağı yönlü revize edildiği belirtilerek; “Sağlık durumu hafiflerse, belirsizlik son derece yüksek kalsa da zaman geçtikçe büyümenin önemli ölçüde artması muhtemeldir” dendi.

Yükselen vaka sayıları ve koronavirüsle mücadele tedbirlerinin, 2020/2021’in kış yarısında, Avrupa başta olmak üzere uluslararası ekonomik gelişmeyi önemli ölçüde yavaşlatacağı kaydedildi.
İsviçre, 2021 için Büyüme Tahminini Düşürdü
Kaynak: SECO

Bununla birlikte, genel olarak, geçen bahara göre daha az sert sınırlama önlemleri alındığı ve genel ekonomik etkinin muhtemelen daha az şiddetli olacağı eklendi. Uzman Grubu, bu nedenle, İsviçre GSYİH’sinin dördüncü çeyrekte düşeceğini ancak İsviçre ekonomisinde gerçek bir düşüş olmayacağını varsaydı.

Bu bağlamda, bir bütün olarak 2020 için GSYİH’nin yüzde eksi 3,3 düşeceği öngörüldü. Ekim tahmininde ise İsviçre GSYİH’si için 2020’de yüzde 3,8 düşüşe işaret edilmişti. SECO yeni raporunda bunun 1975’ten bu yana en güçlü düşüş olacağını ve yıl için ortalama işsizlik oranının muhtemelen %3,2 olacağını savundu.

2021 yılı başlangıcının koronavirüsün yayılmasından ve buna bağlı tedbirlerden olumsuz etkileneceğine atıfla 2021 tahminini de aşağı yönlü revize etti. Buna göre Ekim ayındaki yüzde 3,8’lik tahmin yüzde 3’lük toparlanma tahminiyle değiştirildi. Aşağı yönlü revizyona rağmen yine de uzun vadeli ortalamanın oldukça üzerinde kaldı.

Özellikle 2021 yılı içerisinde ekonomik büyümenin önemli ölçüde artması gerektiği ve İsviçre’nin ekonomik çıktısının yıl sonuna doğru kriz öncesi düzeyine dönmesinin beklendiği aktarıldı.
İsviçre, Dışsal Tahminler
Kaynak: SECO

Kısa vadede işsizliğin ise daha da artacağı ve 2021 için yıllık ortalama %3,3’e geleceği tahmin edildi. Son tahminin sağlık durumunun 2021 baharından itibaren kademeli olarak normale döneceği beklentisine dayandığı söylenirken 2022’de koronavirüsü kontrol altına almak için neredeyse hiç önlem gerekmediğini varsayımıyla uluslararası turizm gibi özellikle hassas ekonomik sektörlerin bile krizden çıkacakları öngörüldü.

2022’de yüzde 3,1 GSYİH büyümesi beklenirken istihdamın önemli ölçüde artacağı ve işsizliğin yıllık ortalama %3’e düşeceği söylendi. En önemli belirsizlikler ise koronavirüs salgınıyla bağlantılı olanlar ve ekonomik aktörlerle politikacıların duruma olası tepkileri olarak açıklandı.

Bir yandan, koronavirüsün ikinci dalgasının ekonomi üzerinde, özellikle yurtdışında varsayılandan daha az olumsuz bir etkisi olabileceği ve bunun çok daha hızlı bir toparlanmayla sonuçlanabileceği söylendi.

Öte yandan, daha şiddetli dalgalar meydana gelirse iyileşmenin tekrar kesintiye uğrayacağının üzeri çizildi. Bu da büyük ölçekli işten çıkarmalar ve kurumsal iflaslar gibi ekonomik etkilerin olasılığını daha da artıracaktı. Uluslararası ticaret çatışmasının da küresel ekonomi için daha fazla risk oluşturduğu; sert bir Brexit’in kırılgan ekonomiye başka bir darbe olacağı dile getirildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum