Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre Frangı Altın Vekili Haline Gelmiş Olabilir

Goldman Sachs, dolar karşısında yükselişe geçen İsviçre frangı için altın vekili yorumuyla dikkat çekti.
İsviçre Frangı Altın Vekili Haline Gelmiş Olabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Goldman Sachs’a göre son zamanlarda dolar karşısında dik bir eğimde olan İsviçre frangı, altın için vekil olarak kullanılıyor olabilir.

Altın, ABD’nin üst düzey İranlı General Kasım Süleymani’yi öldürmesiyle Orta Doğu’daki jeopolitik gerilimlerin artmasını takiben son haftalarda ralli yapmıştı ki değerli metalin, yatırımcılar tarafından çalkantılı dönemlerde “güvenli liman” olarak kabul edildiği biliniyor.

Saldırının ardından ons altın 1600 dolar üzerine çıkarken Goldman Sachs Stratejisti Zach Pandl, İsviçre frangının da altını takip ettiğini söyledi. İsviçre frangı Pazartesi günü sabah ortalarında 1.03 dolar civarında işlem gördü.

Altın son zamanlarda altı buçuk yılın en yüksek seviyesine yükseldi ve spot altın fiyatları Pazartesi günü ons başına 1.560 doların biraz altında seyrediyordu.

Goldman Stratejisti Pandl; “Son performansın itici güçleri tamamen açık olmasa da jeopolitik gerilimlerin artmasının, altın talebini artırdığı gibi yatırımcının CHF talebini de motive edebileceğine inanıyoruz” dedi.

Goldman İsviçre Frangı Yorumu Stratejist notunda, bu hipotezdeki tarihsel tutarlılıkları da vurguladı. Büyük Buhran ve iki dünya savaşı arasında İsviçre frangı en iyi performans gösteren G-10 para birimi olduğunu vurguladı. Bu büyük ölçüde frangın 1900’lerin başlarına kadar uzanan altınla olan yakın ilişkisine atfedilebilirdi.

GCM Yatırım Banner

Pandl, burada şu sözlerle açıklamada bulundu: “İsviçre anayasası CHF’nin 1999 ortasına kadar altın rezervleriyle desteklenmesini gerektiriyordu ve ülke frangın altınla paritesini 1936’ya kadar agresif bir şekilde savundu ki bu nokta ABD ve İngiltere gibi çoğu ülkenin para birimlerini halihazırda devalüe ettikleri bir noktaydı.”

Öte yandan jeopolitik risklerin son haftalarda, ABD ile İran arasında azalan askeri çatışma olasılığının azalması ve birinci aşama anlaşmanın imzalanmasıyla azaldığı eklendi.

Goldman Sachs uzmanı azalan gerilimle ilgili olarak, bu eğilimin devam etmesi durumuna İsviçre frangının 2020 boyunca hem dolar hem euro karşısında zayıflayabileceğini ancak henüz solmayacak kadar erken olduğunu savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın