Yatırım yapmaya başla!

İsviçre Borsa Denkliğinin Sona Ermesiyle Avrupa Birliği’ni Geride Bırakacak

AB, İsviçre hisselerinin blok içinde kolay işlem görmesini sağlayan denkliğin sona ermesiyle getirdiği yasak sonucunda zararlı çıkacak gibi görünüyor.
İsviçre Borsa Denkliğinin Sona Ermesiyle Avrupa Birliği’ni Geride Bırakacak

İsviçre, ülke ile tanınan borsa denkliğinin sona ermesiyle birlikte Avrupa Birliği’ni geride bırakacak gibi görünüyor. Londra’nın İsviçreli şirketlerin hisselerini listesinden çıkarabileceğini duyurmasıyla gündeme gelen borsa denkliği durumu, geçen hafta getirilen yasakla sonuca bağlandı. Buna göre; Avrupalı tüccarların İsviçre’nin blue chip hisseleriyle işlem yapması yasaklandı.

Avrupa Birliği hareketi, üye olmayan ulusun blok ile olan siyasi düzenlemeleri konusundaki anlaşmazlığın bir parçasını oluşturdu.

AB'nin İsviçre Hareketiİsviçre ve AB arasında uzun süredir devam eden finansal, göçmenlik ve ticaret bağları konusunda süregelen bir anlaşmalıkta karıştı. İsviçre makamları yanıt olarak, AB ticaret merkezlerinin 2018 yılının Kasım ayında yapılan görüşmelerin çökmesi durumunda, İsviçre borsalarını korumak için yapılan önleyici karara göre; yaklaşık 250 İsviçreli şirkette alım-satım sunmalarına izin veren tanınmayı kaldırdılar.

Bankalar ve varlık yöneticileri, AB borsalarında İsviçreli şirketlerin hisse senetleri ile işlem yapma yasağını çiğnerse para cezası ve hatta hapis cezası alabilirler. İsviçre borsasını işleten SIX Group’taki menkul kıymetler ve borsalar başkanı Thomas Zeeb, hareketin, İsviçre sermaye piyasasının işletmesini güvence altına aldığını ve güçlendirdiğini söyledi.

Zeeb, AB pazar katılımcılarının İsviçre iç pazarına erişmeye devam ettiğini ve İsviçreli hisse senetlerini en likit ve en derin ortamda satabildiklerini söyledi.

Thomas Zeeb YorumuZeeb, “SIX, tüm müşterileriyle doğrudan bağlantılar kurarak bu olasılığa hazırlandı ve son aylarda tüm paydaşlarla düzenli takası yoğunlaştırarak alım satımın aksatılmamasını sağladı,” dedi.

İsviçre yasal çerçevesinin halihazırda AB teknik makamları tarafından defalarca eşdeğer olduğuna karar verdiğini vurgulayan Zeeb, SIX’in İsviçre ile AB arasındaki ilişkileri düzenleyen Kurumsal Çerçeve Anlaşması’nda bir karar bulunduğunda denklik verilmesini beklediğini söyledi.

İsviçre ile olan denklik, AB’nin İngiltere’nin 31 Ekim’de belirtilen ayrılışına ilişkin müzakereleri için de olası bir senaryonun göstergesi olabilir.

Brexit için Benzerlikİngiliz çokuluslu hukuk firması DLA Piper’ın ortağı olan Michael McKee, AB’nin İsviçre’ye yönelik zorlu yaklaşımının İngiltere ile görüşmelerde en muhtemel olan olduğunu; ancak İsviçre’nin dayanıklılığının konumunu zayıflatacağını söyledi. McKee, eşitliğin gayri resmi bir biçimde sonuçların alınmasında bir araç olarak kullanıldığını vurguladı.

Denkliği tanımlayan McKee, “Genellikle diğer ülkelerin yasada değişiklik yapmalarını veya AB yaklaşımına biraz daha fazla uyum sağlamasına orta düzeyde değil, İsviçre gibi gelişmiş ülkelere ulaştırılmasına yöneliktir,” dedi. İsviçre’deki somut etkinin finansal piyasalar açısından önemli olmadığını da sözlerine ekledi.

McKee, İngiltere’nin İsviçre’den daha güçlü bir müzakere konumunda olduğunu belirtirek durumlarının farklı olacağına dikkat çekti.

Londra ile Zorlu Bir Mücadele OlacakFarklılıklara değinen McKee, “İngiltere borsaları ve o borsada toplu olarak hisse senetleri çok daha önemli, bu nedenle AB’nin İngiltere’yi bu şekilde ele alması gerekiyorsa, Londra Menkul Kıymetler Borsası ve FTSE 100’ün hacimleri, çeşitli AB ülkelerinin pazarlarında işlem gören hisse senetlerine karşı biraz daha dengelidir,” ifadelerini kullandı.

İngiltere’nin borsadaki ilgisinin, İsviçre’nin daha fazla iç odağına kıyasla küresel niteliği, İngiltere’nin İsviçre’ye uygulanan yaptırımlara benzer bir şekilde tepki göstermesi veya LSE dışında alım satımı yasaklaması anlamına gelebileceğini söyleniyor.

McKee,”Bunu yapmaları halinde muhtemel etki, AB yatırımcılarının İngiltere’ye yatırım yapma kapasitelerini sınırlandırmak üzerine daha fazla olacaktır. Bu, AB yatırımcıları için İngiltere yatırımcılarına göre daha büyük bir sorun olabilir,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum