Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsveç’in Yoğun Türkiye Diplomasisi: Hedef NATO

İsveç, Türkiye ile ilişkilerini geliştirmeyi hedefliyor ve dış siyasetinin odağına Türkiye’yi yerleştirmiş durumda. İsveç Dışişleri Bakanı Türkiye’ye gelecek.
İsveç’in Yoğun Türkiye Diplomasisi: Hedef NATO
HABER GİRİŞ

İsveç cephesinden Bakanlar ve yetkililer Türkiye ile ilişkileri geliştirmek ve NATO konusunda somut adımlara ikna için çabalarını sürdürüyor. Son günlerde yoğunlaşan müzakereler İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin amaçları kapsıyor. İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Bilsström, bugün Almanya’da bazı açıklamalarda bulundu.

Bilsström, İsveç’in NATO’ya hızlı ve sorunsuz bir giriş için çalıştığını söyledi ve “Yakında bu sonbaharda oradaki meslektaşlarımla görüşmeleri sürdürmek için Ankara’ya gideceğim.” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşından sonra kendilerini büyük risk altında gören İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmek için çabaları sürüyor.

Türkiye tarafının İsveç ve Finlandiya’nın uzun yıllardır desteklediği terör örgütleri ile ilgili talepleri mevcut. Türkiye, söz konusu ülkelerin terör örgütlerini desteklemeyi bırakmasını, terör yuvaları konumundan vazgeçmelerini ve terör örgütüne mensup bazı isimlerin Türkiye’ye teslim edilmesini istiyor.

Bilsström, “NATO kapsamında görüşmelerin çok olumlu bir şekilde devam ettiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Bakan, müzakerelere vurgu yaparak muhtırada belirtilen tüm şartlar yerine getirildiğinde Türk parlamentosunun onaylamaya hazır olacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın