Yatırım yapmaya başla!

İsveç Merkez Bankası 2011’den Bu Yana İlk Kez Faiz Artırdı

İsveç Merkez Bankası tarafından bugün yapılan açıklamaya göre banka 2011 yılından bu yana ilk kez faiz artırımına gitti. Detaylar aşağıda;
İsveç Merkez Bankası 2011’den Bu Yana İlk Kez Faiz Artırdı

İsveç Merkez Bankası’nın bugün yaptığı açıklamaya göre banka 2011 yılından bu yana ilk kez faiz artırımına gitti. Riksbank, repo faizini şaşırtıcı bir şekilde 25 baz puan artırarak eksi yüzde 0.25 seviyesine yükseltti.

Bloomberg anketine katılan 24 ekonomistin 10’u faiz artırımı beklerken, 10 ekonomist oranın eksi yüzde 0.50 seviyesinde bırakılacağını öngörmüştü. İsveç Merkez Bankası karara ilişkin, enflasyonun yoluna girdiğini ancak önümüzdeki dönemde faiz artışlarıyla birlikte daha yavaş gitmesi gerektiğini söyledi ve şu açıklamayı yaptı:

“Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin yüzde 2 civarında gerçekleşmesi nedeniyle, son derece genişleyici bir para politikasına duyulan ihtiyaç hafif azaldı.”

“Repo oranı için tahmin bir sonraki faiz artırımının muhtemelen 2019’un ikinci yarısında gerçekleşeceğini gösterdi.” ifadelerini kullanan Riksbank, repo oranını 25 baz puan artırarak -0.25’e yükseltti. Reuters tarafından yapılan ankete katılan ekonomistlerin 3’te 2’si oranların sabit kalacağını öngörürken geri kalan kısım ise bir sıkılaştırma tahmin etmişti.

Neticede İsveç Merkez Bankası yedi yıldan beri ilk kez faiz oranlarını artırarak pek çok uzmanı şaşırtmıştı.

İsveç Merkez Bankası 7 Yıldan Beri İlk Kez Faiz ArtırdıÇünkü politikacılar, küresel ticaret çatışmaları tarafından yönlendirilen belirsiz bir görünüm yerine düşük işsizliğe odaklanmayı tercih etmişlerdi. Politika yapıcılar ayrıca bir sonraki muhtemel artırım için 2019’un ikinci yarısı tahmini verirken bu ay ya da Şubat ayında bir artırım daha yapmaya hazır olduklarının işaretini verdi. Riksbank kararının istihdam oranının tarihsel olarak yüksek olması, şirketlerin büyük iş gücü eksiklikleri rapor etmesi ve maliyet baskılarının artması yönündeki değerlendirmeyi takip ettiğini söyledi.

Söz konusu haberlerin ardından İsveç kronu yükselişe geçti ve euro karşısında yüzde 1’e kadar değer kazanarak Ekim ayından bu yana en büyük kazancını yaşadı.

İsveç Kronu Yükselişe Geçti Riksbank’ın kararının ardından İsveç kronu dolar karşısında da yüzde 1’in üzerinde değer kazandı. İlgili haberlerde Riksbank’ın diğer merkez bankaları gibi gelişmiş dünyanın büyük bölümünde işsizlik düşükken hisse senedi piyasalarının batmasına ve ticaret savaşının yükselmesine bakarak çelişen bilgileri ölçmeye çalıştığı vurgulandı.

Nitekim FED de Trump’ın bütün eleştirilerine ve uzmanların artırımla ilgili endişe verici yorumlarına rağmen dün bir kez daha artırım kararı almıştı. Yine de daha önceki açıklamalarına kıyasla gelecek hakkında çok daha ihtiyatlı bir ton kullanmıştı. Avrupa Merkez Bankası da tahvil alımını içeren ekonomik teşvik programını sonlandıracağını bildirmiş ama oranların en azından yaz dönemi boyunca rekor düşük seviyelerde kalacağını açıklamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum