Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İsveç’te İşsizlik Eylül’de %8,3’e Çıkarken İşgücü Piyasası İstikrar Kazandı

Eylül ayında işsizlik oranının yüzde 8,3 olduğunu açıklayan İsveç, Mart ayındaki en düşük seviyeden bu yana ne işgücündeki insan sayısı ne de oranında azalma yaşanmadığını belirtti.
İsveç’te İşsizlik Eylül’de %8,3’e Çıkarken İşgücü Piyasası İstikrar Kazandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Pandemi döneminde neredeyse tüm ülkelerin aksine tam bir karantinaya girmemesiyle dikkat çeken İsveç, işsizlik rakamlarını açıkladı. Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 8,3’lük GSYİH düşüşü kaydeden İskandinav ülkesi, Eylül ayı işsizlik rakamlarında tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19’un sonuçlarını yansıttı.

Buna göre İsveç’in işsizlik oranı Eylül 2020’de geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 6’dan yüzde 8,3’e yükseldi. Bununla birlikte ülkenin istatistik ofisi rakamları; “işgücü piyasası istikrar kazanmaya devam ediyor” başlığıyla yayımladı.

Eylül 2020’de 5.036,000 çalışan kişi varken, rakam Eylül 2019’a kıyasla 132 binlik düşüş kaydetti. İşsiz sayısı ise 122 bin kişi artarak 453 bine çıktı. Bu, 2,3 puanlık bir artışla yüzde 8,3 işsizlik oranına denk geldi.

Mevsimsellikten arındırılmış ve düzeltilmiş verilerin, İsveç’te istihdam ve işsizliğin istikrar kazandığını gösterdiği bildirildi.
İsveç İşsizlik
Kaynak: SCB

Eylül 2020’de işgücünde 15-74 yaş arası 5 milyon 489 bin kişi varken (mevsimsel olarak ayarlanmamış) erkeklerin sayısı 2 milyon 900 bin, kadınların sayısı 2 milyon 590 bin oldu.

Göreceli işgücüne katılma oranı yüzde 72,8’ken kadınlarda bu oran yüzde 69,9, erkeklerde yüzde 75,6 oldu. 15-24 yaş arası gençler arasında işgücünde 552 bin kişi varken, bir önceki yıla göre rakam 46 binlik düşüş kaydetti.

Gençler arasında göreli işgücüne katılma oranı 3,9 puan azalarak yüzde 47,9 oldu. Mevsimsellikten arındırılmış ve düzeltilmiş verilere göre işgücünde 5 milyon 533 bin kişi vardı ve işgücüne katılma oranı yüzde 73,4 oldu.

Mart 2020’de en düşük rakamın kaydedilmesinden bu yana, işgücündeki insan sayısı veya oranı herhangi bir düşüş göstermedi. Devam eden koronavirüs salgını göz önüne alındığında, COVID-19’un etkisiyle ilgili ek soruların işgücü anketlerine eklendiği söylendi.

Ülkenin istatistik ofisi SCB’nin bugün açıkladığı bir diğer veri de Eylül’de yıllık bazda yüzde 0,4 artan inşaat maliyetleri oldu. Çoklu hane içeren binalar için inşaat maliyet endeksi Ağustos ve Eylül arasında yüzde 0,2 düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu