Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İsveç’te İşsizlik Oranı Ekim Ayında Yüzde 7,8’e Geriledi

Koronavirüs krizinin işgücü piyasasını vurmasıyla İsveç'in işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 6,0'dan Ekim 2020'de yüzde 7,8'e yükseldi. Detaylar aşağıda;
İsveç’te İşsizlik Oranı Ekim Ayında Yüzde 7,8’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19’un neredeyse tüm dünyayı sıkı tedbirler almaya zorladığı dönemlerde karantinasız yaklaşımıyla dikkat çeken İsveç, bugün açıkladığı verilerde ekonomisindeki zorlukların sürdüğünü gösterdi.

Ülkenin istatistik ofisi tarafından yapılan açıklamada koronavirüs krizinin işgücü piyasasını vurmasıyla İsveç’in işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 6,0’dan Ekim 2020’de yüzde 7,8’e yükseldiği belirtildi.

Bir önceki yıla göre işsiz sayısı 101 bin artarak 430 bin olurken, istihdam 76 bin azalarak 5,06 milyon oldu. İşgücüne katılma oranı 0,1 puan artarak yüzde 72,8 oldu. Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı ise yüzde 9,0 olan piyasa tahminlerinin biraz altında gerçekleşerek yüzde 8,6 olarak belirtildi.

Bu da hem istihdamın hem de işsizliğin istikrar kazandığını ve iş gücü piyasası durumunun iyileştiğine işaret etti.
İsveç İşsizlik Ekim
Görsel Kaynak: Trading Economics

Ortalama çalışılan saat sayısı haftada 165,3 milyon saatti, bu da yüzde 4,1’lik bir azalmaya tekabül etti. Eylül ayında ise işsizlik bir önceki yılın aynı dönemindeki yüzde 6’dan yüzde 8,3’e çıkmıştı. Eylül 2020’de 5.036,000 çalışan kişi varken, rakam Eylül 2019’a kıyasla 132 binlik düşüş kaydetmişti.

İşsiz sayısı ise 122 bin kişi artarak 453 bine çıkmış, bu da 2,3 puanlık bir artışla yüzde 8,3 işsizlik oranına denk gelmişti. İsveç Ekim ayı işgücü verilerinin yanında üçüncü çeyrek verilerini de açıkladı. Buna göre 2020’nin üçüncü çeyreğinde 4 milyon 781 bin 400 çalışan vardı. Toplam brüt ücret yüzde 0,2 azalarak 479 milyar kron seviyesinde gerçekleşti.

İşgücü piyasasında yüzde 32,4’lük bir düşüşle 67 bin iş ilanı vardı. Öte yandan karantinasız yaklaşımıyla dikkat çeken İsveç, ikinci bir enfeksiyon dalgası yayıldıkça ve hastaneye yatışlar arttıkça, yöntem değiştirerek daha katı önlemler uygulamaya koyuldu.

Worldometers verilerine göre İsviçre’deki toplam vaka sayısı 18 Kasım itibarıyla 196 bin 446’ya ulaşmış. Ülkede Covid kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı ise 6 bin 321 olmuş. Vakalardaki yükseliş endişeleri artırırken ülkenin daha da sıkı önlemlere yöneleceği tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu