Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsveç Faizi 50 Baz Puan Artırdı! Daha Fazlası Yolda

Enflasyon hızla yükselmeye devam ederken İsveç Merkez Bankası, politika faizinde yüzde 50 baz puanlık hamle yaptı. Detaylar haberde;
İsveç Faizi 50 Baz Puan Artırdı! Daha Fazlası Yolda
HABER GİRİŞ

Küresel çapta son faiz artırımı bugün İsveç Merkez Bankası’ndan (Riskbank) geldi. Yüzde 0,25 olan politika faizinde 50 baz puanlık bir artırıma giderek 0,75’e yükseltti.

Riskbank yaptığı açıklamada, para politikasının Nisan ayındaki değerlendirmeden daha fazla sıkılaştırılması gerektiğini ve bu nedenle politika faizinin yükseltildiğini söyledi.

Karar, merkez bankasının son toplantısında beklenmedik 25 baz puanlık indirimini izlerken politika yapıcılar fiyatlardaki artışı gerekçe gösterdi. İsveç Merkez Bankası ayrıca yılın ikinci yarısında varlıklarını Nisan ayında kararlaştırılandan daha hızlı azaltmaya karar verdi.

Kurul, yıl sonunda gösterge faizin yüzde 2’ye yakın olmasını beklerken daha fazla artışa işaret etti.

Aynı zamanda enflasyon tahminlerini de yukarı yönlü revize etti. Riksbank, enflasyonun 2022’de ortalama yüzde 7,6 ve 2023’te yüzde 7,1 olacağını öngördü. Önceki tahminleri sırasıyla yüzde 6 ve yüzde 5 olarak verilmişti.

Mevcut projeksiyonlarla enflasyonun 2025’in ikinci çeyreğine kadar yüzde 2 seviyesine normalleşmesinin beklendiğini ekledi.

GCM Yatırım Banner

Banka, enflasyonun hem İsveç’te hem de dünyanın geri kalanında yüksek olmasının hane halkları tarafından hissedildiğini ve satın alma gücünü zayıflattığını vurguladı.

Dünyadaki merkez bankalarının ekonomik aktiviteyi soğutmak ve enflasyonu düşürmek için para politikasını sıkılaştırdığını söyledi. Küresel bir sorun olan fiyat artışının İsveç’te de giderek fazla hissedildiği, enflasyonun eklenenden çok daha fazla yükseldiğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.