Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İsveç Ekonomisi Dünyanın Çoğu Gibi 2. Çeyrekte Rekor Düşüş Yaşayacak

Pandemi sürecinde tam bir kilitlenmeye girmemesiyle dikkat çeken İsveç için karamsar yorumlar gelmeye devam ediyor. Ekonominin ikinci çeyrekte rekor daralma kaydetmesi, onlardan bir tanesi.
İsveç Ekonomisi Dünyanın Çoğu Gibi 2. Çeyrekte Rekor Düşüş Yaşayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Pandemi sürecinde çoğu ülkenin aksine tam bir kilitleme yaklaşımı benimsemeyen İsveç, bu stratejisiyle tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Kimileri yaklaşımın İsveç ekonomisini kurtarmayacağını söylerken kimileri de ilk çeyrekteki büyümeye işaret ederek bunun olumlu olabileceğini söylemişlerdi.

İşletmeleri büyük ölçüde açık kalan İsveç’in Covid stratejisi tartışma yaratmaya devam ederken son yoruma göre ekonomi yine de sert bir darbe alacak.

AFP’ye konuşan SEB Ekonomisti Olle Holmgren; “dünyanın çoğunda olduğu gibi, ikinci çeyrekte İsveç ekonomisinde rekor bir düşüş olacak” dedi.

Yılın ikinci yarısında muhtemel bir toparlanmaya rağmen durumun normalleşmeden önce uzun zaman almasını beklediklerini aktardı.
İsveç İlk Çeyrek
Kaynak: SCB

Diğer İskandinav ülkeleriyle kıyaslandığında daha yüksek ölüm oranına sahip olan İsveç’in ihracata bağımlı ekonomisi ilk çeyrekteki yüzde 0,1’lük büyümeyle iyi görünse de şimdi 2020’de daralan ekonomi ve yükselen işsizlikle Avrupa’nın çoğu ile aynı yolu izlemesi bekleniyor.

Nisan ayında hükümet, GSYİH’nın Ocak ayındaki yüzde 1,1 büyüme tahminine kıyasla 2020’de yüzde dört küçüleceğini tahmin etmişti.

Avrupa Komisyonu İsveç’te yüzde 6,1 daralma öngörürken İsveç Merkez Bankası GSYİH’nin yüzde 10’a kadar daralabileceğini belirtmişti.

Ayrıca krizden önce İsveç’in işgücü piyasası, güçlü istihdam yaratma ve azalan işsizlik oranıyla iyi durumdayken hükümet şu anda 2019’daki yüzde 6,8’e kıyasla yüzde 9 işsizlik oranı bekliyordu. Diğer taraftan Mart ayı ortalarında hükümet, işletmelere yardımcı olmak için yaklaşık 32 milyar dolar değerinde önlemler açıklamıştı.

O zamandan beri daha fazla para tahsis edildi ve işverenlerin katkılarının azaltılmasının yanı sıra şirketlerinişçi ücretlerinin ödenmesi de dahil olmak üzere yeni önlemler eklendi.

Olle Holmgren, bu duruma atıfta bulunarak; “devletin mali durumu göz önüne alındığında, daha genişleyici maliye politikasına yer var” dedi. Tüm bunların yanında 10,3 milyonluk bir ülke olan İsveç, Cuma günü 4,639 COVID-19 ölümü bildirdi. Son verilere göre 44,730 toplam vaka olan İsveç’te ölüm sayısı 4,659’a ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu