Yatırım yapmaya başla!

İsveç Ekonomisi için Daralma Tahmini %4,8’e Düşürüldü

İsveç ekonomisinin önceki beklentiye kıyasla daha az küçülme kaydedeceği tahmin edildi. Detaylar aşağıda;
İsveç Ekonomisi için Daralma Tahmini %4,8’e Düşürüldü

Pandemi dönemindeki karantinasız yaklaşımıyla dikkat çeken İsveç, önde gelen bir düşünce kuruluşuna göre bu yıl daha önceki beklentiden az küçülme kaydedecek.

Reuters’ın haberine göre Ulusal Ekonomik Araştırma Enstitüsü (NIER), İsveç Avrupa’nın büyük bölümünde kabul edilen türden acımasız bir tecrit yöntemine karşı çıktı ve ekonomisi kötü darbe almış olsa da daha hafif bir gerileme yaşanmasının muhtemel göründüğünü belirtti.

Buna göre ekonomik çıktının bu yıl yüzde 4,8 düşeceği ve 2021’de yüzde 3,4 artacağı tahmin edildi.

NIER açıklamasında; “şirketler bu nedenle iş gücünü kesmeye devam edecek ve işsizlik kışın yüzde 10’a ulaşacak” dedi.

Haziran ayındaki bir önceki tahmininde ise NIER gayri safi yurt içi hasılanın bu yıl yüzde 5,4 azaldığını ve 2021’de yüzde 3,5 arttığını öngörmüştü. Öte yandan Euro Bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 8 civarında küçülmesi beklenirken İngiltere Merkez Bankası GSYİH’nin yüzde 9,5 küçüleceği tahmininde bulunmuştu.

Ekonomistler ise koronavirüsün yayılmasıyla mücadelede İsveç’in stratejisini övmek konusunda temkinli davrandılar. Bunun nedeni özellikle de ülkenin ölü sayısında, daha sıkı kilitleme önlemleri alan komşu ülkelere göre daha kötü bilanço kaydetmesi oldu.

Şimdiye kadar, nüfusun yaklaşık yarısına sahip olan Norveç’te sadece 256 kişi hayatını kaybederken İsveç’te 5.750’den fazla insan öldü.
İsveç Korona
Kaynak: Worldometers

Ve Reuters anketine göre, İsveç ekonomisinin bu yıl Norveç’in veya Danimarka’nınkinden daha fazla küçülmesi bekleniyor.

Ayrıca, ekonomiye kısa vadeli darbe birçok büyük Avrupa ekonomisinden daha az olsa da kamyon ve kompresör gibi malların ihracatına büyük ölçüde bağımlı olan İsveç için uzun vadeli beklentiler, hızlı bir küresel toparlanmaya bağlı. Swedbank ekonomisti Cathrine Danin de bu duruma atıfta bulunarak; “Koronavirüs salgınının işgücü piyasası, tüketim kalıpları ve enflasyon üzerindeki toplam etkisini görmek zaman alacak” demişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum