Yatırım yapmaya başla!

İsveç Hükümetinden Ekonomiye 105 Milyar Kron Destek Sözü Geldi

İsveç hükümeti, ekonomiyi yeniden ayağa kaldırmayı amaçlayan rekor bir paket açıkladı. GSYİH tahminiyle de dikkat çeken İsveç’ten gelen açıklamaların detayları aşağıda;
İsveç Hükümetinden Ekonomiye 105 Milyar Kron Destek Sözü Geldi

Koronavirüsle tam bir kilitleme uygulamadan mücadele etmesiyle dikkat çeken İsveç, ikinci çeyreğine ilişkin verileriyle dikkat çekmişti. Çünkü kilitleme uygulamamasına rağmen ekonomi Nisan-Haziran döneminde İskandinav komşularından sert düşmüştü.

Bununla birlikte yüzde 8’in üzerinde tarihi düşüşü, İsveç ekonomisinin Avrupa’nın çoğundan iyi performans göstermesine engel olamamıştı. İsveç hükümetinden bugün yapılan açıklamada ise ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının 2020’de yüzde 4,6 oranında küçüleceği söylendi.

Reuters’ın haberine göre İsveç hükümeti daralma beklentisinin yanında ekonomiyi canlandırma amaçlı yeni bir paket açıkladı.

Koronavirüs salgınının neden olduğu çöküşün ardından ekonomiyi ayağa kaldırmayı hedefleyen İsveç hükümeti, vergi indirimleri ve rekor bir teşvik ile 2021 yılında ekonomiye 105 milyar İsveç kronu (12 milyar dolar) pompalayacağını duyurdu.

Azınlık koalisyonunun Pazartesi açıkladığı bütçede 2020 GSYİH’sinde yüzde 4,6’lık küçülme öngörülürken bunun diğer birçok Avrupa ülkesinden daha hafif bir darbe olacağı aktarıldı.

Maliye Bakanı Magdalena Andersson gazetecilere verdiği demeçte; “Ekonomi politikası yeni bir aşamaya geçiyor, İsveç ekonomisini yeniden başlatmak için rekor büyüklükte bir bütçe söz konusu: 100 milyar ki böylece krizden çıkış yolumuzda çalışabiliriz” dedi.

Sosyal Demokrat ve Yeşil koalisyon, bütçenin istihdam, refah ve karbonsuz bir geleceğe geçişi desteklemeye odaklanacağını da ekledi.
İsveç Ekonomi 2ç20
Kaynak: SCB

Koalisyonun iktidarda kalmasına yardımcı olan iki küçük, merkez sağ partiyle mutabık kalınan önlemlerin çoğu zaten biliniyordu. Buna göre bireyler ve şirketler bir vergi indirimi alacakken yerel yönetimler ve sosyal yardım hizmetleri daha fazla nakit alacak, yaklaşık 10 milyar kron da iklim değişikliğiyle mücadeleye harcanacaktı.

Bütçenin yaklaşık 75.000 iş yaratma hedefi olduğu da söylenmişti. Diğer taraftan İsveç kısa vadede darbeden nispeten hafif kurtulmuş gibi görünse de analistler pandemiden uzun vadeli kazananları ve kaybedenleri seçmek için henüz erken olduğu konusunda uyarıyorlar. Gerekçe ise büyük ölçüde Avrupa’nın 750 milyar euroluk paketi dahil hükümetin ne kadar cömert davrandığı olarak belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum