Yatırım yapmaya başla!

Isuzu Tokyo Fuarı Öncesinde Fütüristik Otonom FL IR Konseptini Gösterdi!

Isuzu, Tokyo Fuarı öncesinde geleceğin taşımacılık şeklini gösteren enfez bir otonom kamyon gösterdi.
Isuzu Tokyo Fuarı Öncesinde Fütüristik Otonom FL IR Konseptini Gösterdi!

Isuzu’nun ismi yeni modeller ve konseptlerle daha fazla duyulmaya başladı. Japon marka henüz yeni tanıtımını gerçekleştirdiği D-Max pick-up aracıyla daha modern ve teknolojik alt yapılarını da bir nebze bize göstermiş oldu. Ticari alanında başarılı grafikler çizen Uzak Doğulu, geleceğin ağır yük araçlarına dair çalışmalar yapmış.

Yine son zamanlarda elektrikli ve otonom destekli kamyon planlarını daha fazla duymaya başladık. Akıllarda kalan en son fütüristik dokunuşlara sahip araç Ford’un F-Vision kavramı olmuştu. Isuzu’nun Samuray gibi gözüken ve teknoloji geleneklerini yansıttığı FL IR aracında bakalım hangi gelişim kısımlarına yer verilmiş!

Bize göre FL IR’ye Japon Samuray maskesi takılmış olsa da Isuzu tasarımı çok faklı bir yerden alındığını söyledi.

Isuzu FL IR Otonom KamyonuTokyo Fuarı’nda ismi en çok ortamda gezecek firmalardan olacağını düşündüğüm Isuzu’nun özerk sürüş teknolojisine dayanan, korkutucu bir o kadar da sanat içeren kamyon çizimi gerçekleştirilmiş.

FL IR’nin ön bölümünde küçük LED far, koyu mavi bir panelin hakim olduğu dev bir fasya ve büyük ‘Isuzu’ rozetinin takıldığı gümüş bir çerçeve görmekteyiz. TIR’larda alıştığımız devasa kulaklar yerinden alınarak, dikizler kamera sisteme geçirilmiş. Anlaşılan o ki 5 seneye dijital kameralı dikiz aynalarını daha fazla göreceğiz.

Japon temsilci kamyonun tasarımını deniz hayvanlarından yola çıkarak dijital dünyaya yansıtmış.

Isuzu FL IR Otonom Elektrikli Kamyon TasarımıIsuzu, “Kamyonun tasarımında ultrasonik ses dalgaları kullanan ve benzersiz yüzme oluşumlarına sahip deniz hayvanlarının hareketlerinden ilham aldık. Ek olarak, FL IR “güçlü bir robotun görüntüsünü göstermek için yaratılmış köpekbalığı esintili bir biyo-tasarıma sahiptir”. dedi.

Aracın olacak özellikleri içerisinde otonom sürüş ve bunun takım bağlantı olanaklarına sahip bir yazılıma sahip olacağı söylendi. Yani FL IR’ye gelişmiş bir bağlantı özelliğiyle diğer araçlarla etkileşime geçeceği söyleniyor.

Neden Tesla gibi şirketler bu ticari araçlarının gelecek nesillerinde konvoy durumu üzerine çok düşüyorlar? Otonom kamyon filo dolaşım yönteminde, öncü bir araç olacak ve arkasından gelen tüm kamyonlar, bu lider sürücüyü takip edecek. Bu da daha fazla taşıtla birlikte daha hızlı bir transferi doğuruyor.

Şu anda ticari kamyon pazarında yaygınlaşmasa da adaptif cruise kontrolün zirve tarafı olarak gördüğümüz araçlar arası kitlenmeyi kesinlikle on yıl içerisinde göreceğiz. Zaten bu süre içerisinde geliştirip piyasa da göreceğiniz bazı şirketler mevcut.

FL IR’nin iç mekanına dair görüntüler sanıyoruz ki fuarda gösterilecek. Isuzu, otonom elektrikli kamyonunun kabininin tamamen özerk sürüş moduna göre dizayn edildiğini ve manuel olarak sürüş için farklı modlara geçilecek alt yapının olduğu söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum