Yatırım yapmaya başla!

İstifa Edip Kendi İşinize Yönelmeden Önce Öğrenmeniz Gerekenler

İstifa Edip Kendi İşinize Yönelmeden Önce Öğrenmeniz Gerekenler

Siz de kendi işinizin patronu olmayı düşlüyor musunuz? Tıpkı başkaları gibi “el işi” dediğiniz işlerde çalışmaktan bıkıp usanmış olabilir misiniz? Yıllardır kendi işinizi kurma hayalinize sarılıp güç alarak mı başkalarının yanında çalışıyordunuz? Sonunda beklediğiniz zamanın geldiğini düşünerek, harekete geçmek için ilk adımı atmaya mı hazırlanıyorsunuz? Peki, ilk adımı atmaya hazır olup olmadığınızı sahiden ne kadar iyi biliyorsunuz?

Evet, pek çok kişi gibi siz de halihazırdaki işinizden istifa edip kendi işinizi kurmak istiyor olabilirsiniz. Ki bu gayet olağan ve anlaşılabilir bir istek. Diğer bir deyişle; kendi işinizin patronu olma isteğinizde gayet haklısınız. Ancak böyle düşüncelerle patronluk yoluna çıkan bir sürü insanın hayal kırıklığına uğradığı gerçeğini de göz önüne almanız gerek. Yani herkes kendi işinin patronu olmak ister ama çok azı bu isteğini başarılı bir şekilde hayata geçirebilir. Çünkü kendi işini kurma olayının ciddiyeti çoğu zaman anlaşılamaz. Ya da küçümsendiği için sonradan karşılaşılan sorunlar neticesinde hemen pes etme eğilimleri içerisine girilir. İşte bu nedenle; sizlere bazı noktalardan bahsetmek istedim.

Kendi işinizi kurma hayalinizin suya düştüğünü görmemeniz için şimdi göreceklerinizi önemsemeniz gerekiyor. Zira patron olma hayalinizi gerçekleştirmek için şu anda sahip olduğunuz birçok şeyden vazgeçmek durumunda kalacaksınız. Mesela; banka hesabınıza her ayın belli bir gününde yatan maaşınız, artık olmayacak. Haftanın belirli bir gününde ya da günlerinde izin yapma özgürlüğüne sahip olmayacaksınız. Standart mesai saatleri içinde çalışamayacak, iş yerinizde eski yaşamınıza göre çok daha uzun müddetler boyunca kalacaksınız. Ve bunlar gibi daha pek çok farklı durumla karşılaşacaksınız. Dolayısıyla, hazırlıklı olmayı öğrenmelisiniz. İstifa edip kendi işinizi kurmadan önce görmeniz gereken gerçeklerin farkına varmalı, öğrenmeniz gereken hususları bir bir öğrenmelisiniz.

Muhtemel Kazancınızı ve Karşılaşabileceğiniz Olası Riskleri Hesap Edin!

Muhtemel Kazancınızı ve Karşılaşabileceğiniz Olası Riskleri Hesap Edin!Muhtemel-kazancinizi-ve-karsilasabileceginiz-olası-riskleri-hesap-edinTamam, istifa edip kendi işinizin patronu olma yolunda ilerleyeceksiniz ama muhtemel kazancınızı ve karşılaşabileceğiniz olası riskleri biliyor musunuz? Diyelim ki, şu an her ay 2500 lira kazanıyorsunuz. Ve bu parayla evinizin geçimini ucu ucuna sağlayabiliyorsunuz. İstifa ettikten sonra kendi işinizden en az 2500 lira kazanacağınızdan emin misiniz? Yeni kuracağınız işten birkaç ay boyunca hiç para kazanamama ihtimaline karşı yeteri kadar önlem aldınız mı?

Ne bileyim, ödemek zorunda olduğunuz borçlar için kenara yeterli miktarda para ayırdınız mı? İşinizin batma ihtimaline karşı hazırlandınız mı? Şayet planlarınız istediğiniz gibi gitmezse, o zaman ne yapacağınızı biliyor musunuz? Yedekte bir B hatta bir C planınız daha var mı? İşte bu soruların cevaplarını titizlikle vermeniz ve iş kurmanın çocuk oyuncağı olmadığını anlamanız gerekiyor. Anlayacağınız, patron olmak öyle büyük bir koltukta oturup etrafa emir yağdırmaktan ibaret değil. Ya da her iş kuran ayda öyle on binlerce liralık cirolar falan yapamıyor. Bu gerçekleri görmeli ve yola hem kazanma hem de kaybetme ihtimalinizi göz önünde bulundurarak çıkmalısınız.

Eski İşinizi Mumla Arayabileceğinizi Düşünün!

Eski İşinizi Mumla Arayabileceğinizi Düşünün!Neden mi? Aslına bakarsanız bunun bir sürü farklı nedeni olabilir. Mesela; başka birinin işinde çalıştığınızda aldığınız maaş genellikle stabil olur. Şirketinizin o ayki başarısı ya da başarısızlığı maaşınızı azaltıp çoğaltmaz. Yani bir anlamda planlı yaşayabilirsiniz. Bir sonraki ay ne kadar para kazanacağınızı bilir ve doğal olarak da ayağınızı yorganınıza göre uzatabilirsiniz. Ya da sabah 9 akşam 5 mesainizi özleyebilirsiniz.

Hani el işinde çalışırken sürekli olarak şikayet ettiğiniz mesai saatlerini diyorum. İşte tam da onları mumla arayabilirsiniz. Çünkü kendi işinizi kurduğunuzda deyim yerindeyse gece gündüz çalışmanın ne demek olduğunu anlayacaksınız. Çoğu kişi akşam evine dönerken siz iş yerinizden ayrılamayacak, özel hayatınızla iş hayatınız arasındaki dengeyi nasıl koruyacağınızı bilemeyeceksiniz. Nerdeyse her çalışanın sahip olduğu izin yapma, mola verme, rapor alma gibi özgürlüklerden mahrum kalacak, hatta belki de eski işinizi mumla arayacağınız zamanlar yaşayacaksınız. Tüm bunları düşünmeniz bu nedenlerden dolayı çok ama çok gerekli!

Sıkılma Şansınızın Olmayacağını Bilerek Patronluğa Adım Atın!

Sıkılma Şansınızın Olmayacağını Bilerek Patronluğa Adım Atın!Hani sizin tabirinizle el işinde çalışırken, sıkılıp bunalıyor ve gerektiği zamanlarda mola verebiliyorsunuz ya, işte aynı şansa kendi işinizi kurduğunuzda sahip olamayacağınızı bilmelisiniz. Mola derken hem kısa hem de uzun vadede verilen molaları kast ettiğimi de söylemeliyim. Mesela; gün içinde verilen çay, kahve molaları, öğle tatilleri, öğle tatili sonrası ayılma araları ve dahası gibi. Ya da uzun mu uzun bayram tatilleri, yıllık izinler, hafta sonları gibi. Tüm bunlar kendi işinizin patronu olduğunuzda özleyeceğiniz nitelikte haklar olabilir.

Çünkü istediği başarıyı yakalayan her girişimci en azından belli bir noktaya gelene kadar standart çalışanlardan çok daha fazla emek harcamak zorundadır. Onlar iş yerindeki personeller gibi kafalarına göre izinlere çıkamazlar. Her hafta sonunda tatil yapamaz, her öğle tatilinde 1 saat mola veremezler. Ya da böyle yapar ama hayalini kurdukları noktalara asla ulaşamazlar. Sonuç olarak; bilmeniz gereken şey şu ki kendi işinizi kurduğunuzda başınızda izin almanız gereken birileri olmayacak. İş yerinize istediğiniz saatte gitme özgürlüğüne de sahip olacaksınız. Ama hayallerinizin suya düşmesini istemiyorsanız eğer, kafanıza estikçe işinizi de asamayacaksınız.

Aynı Anda Bir Sürü İş Yapmak Zorunda Olacağınızı Düşünün!

Aynı Anda Bir Sürü İş Yapmak Zorunda Olacağınızı Düşünün!Başkalarının yanında çalışırken sadece kendi işinizi yapmakla yükümlüydünüz, değil mi? Yapmanız gerekenleri tamamlıyor ve daha sonra ardınıza bile bakmadan evinize gidebiliyordunuz. İşte kendi işinizi kurduğunuzda böyle avantajlara da sahip olamayacaksınız. İş yerinize herkesten daha önce gidecek ve oradan herkesten daha geç saatlerde ayrılacaksınız. Hem işleyiş, hem çalışanlar, hem müşteriler, hem ortaklar, hem ihtiyaçlar hem de bir sürü başka şeyle uğraşmak zorunda kalacak, tabiri caizse bazen başınızı kaşımaya bile fırsat bulamayacaksınız. Diğer bir deyişle, aynı anda bir değil birden çok iş yapmanın gerçekte ne anlama geldiğini kavrayacaksınız.

Mesela; önünüze gelen raporları incelerken gelen bir telefona bakmak durumunda kalacak, telefon görüşmesini sürdürürken karşınızda dikilen çalışanınızla göz göze geleceksiniz. Bir yandan muhasebe işleriyle uğraşırken, bir diğer yandan personeliniz arasındaki sorunları ortadan kaldırmaya çalışacaksınız. Tüm bu işlerle uğraşırken onları ihmal ettiğinizden şikayetçi olan aileniz ve sevdiklerinizin gönlünü kazanmaya çalışacak ve o kadar işi aynı anda nasıl halledeceğinizi bilemeyeceksiniz. Kısacası, ya hiç önerilmeyen multitasking konusunda uzmanlaşacak ya da bir yerde dayanamayıp hem gerçek hem de mecazi anlamıyla iflas bayrağını kaldıracaksınız.

Başarısızlığınızın Sorumluluğunu Yüklenecek Tek Kişinin Siz Olacağını Unutmayın!

Başarısızlığınızın Sorumluluğunu Yüklenecek Tek Kişinin Siz Olacağını Unutmayın!Kendi işinizin patronu olmadan önce bilmeniz gereken bir diğer şey de bu! Yani işinizi kurduğunuzda tüm sorumluluğun size ait olacağı gerçeğini kesinlikle anlamalısınız. Başarınızın ya da başarısızlığınızın sorumluluğunu başkalarının üzerine yıkamayacağınızı, bunlarla yüzleşmesi gereken kişinin siz olacağını aklınızdan çıkarmamalısınız. Belki de eski işinizde sürdürdüğünüz sorumluluk üstlenmeme alışkanlığınızın, kendi işinizin patronu olduğunuzda size sadece zarar vereceğini unutmamalısınız.

Sonuçta; başkalarının yanında çalışırken şirketin başarısı ya da başarısızlığından bir yere kadar sorumlu olursunuz. Ya da bu durumlar sizi sadece bir noktaya kadar etkileyebilir. Örneğin; çalıştığınız iş yerindeki durum kötüye gidiyorsa en kötü ihtimalle işten ayrılırsınız. Ama kendi işinizin patronu olduğunuzda durum öyle mi? Şayet işler kötüye giderse karşınızda açıklama yapmanız gereken bir sürü insan olacaktır. Başkalarını bir kenara bırakın zaten öncelikli olarak kendinize açıklama yapma gereği duyacaksınız. Uzun lafın kısası, istifa edip kendi işinizi kurmadan önce etrafınızda başarısızlığınızı mal edebileceğiniz kimsenin olmayacağını bilmelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum