Yatırım yapmaya başla!

İşten Çıkarılma Sürecini Nasıl Daha Kolay Atlatırsınız?

İşten Çıkarılma Sürecini Nasıl Daha Kolay Atlatırsınız?

Daha önce hiç işten çıkarıldınız mı, bilemiyorum. Ancak bu kötü durumun herkesin başına gelebileceğini gayet iyi biliyorum. Yani başarılı bile olsa istisnasız hemen her çalışanın işten çıkarılma riski vardır, öyle değil mi? Sonuçta; işinizi çok iyi yapsanız da şirketin yaşayabileceği bir kriz yüzünden işinizden olabilirsiniz. Veya bir yönetici değişikliği yaşar, aranızdaki iletişimsizlik yüzünden kaba tabirle “kovulma” durumunu yaşayabilirsiniz. Anlayacağınız, siz de aniden pılınızı pırtınızı toplayıp, aylarca hatta belki de yıllarca ekmek kazandığınız kapıdan dışarı atılabilirsiniz. Tamam, bütün bu söylediklerimde hemfikiriz diyelim. Peki, böyle bir durumla karşılaşsanız ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

İnceleyebilirsiniz:
Olası Bir İşsizlik Durumuna Nasıl Hazırlanmalı?

İsterseniz bu sorunun cevabını birlikte bulalım. Mesela; işten atıldığınız anı zihninizde canlandırın. Yönetici ya da insan kaynakları uzmanı tarafından çağırıldığınızı ve kibarca def edildiğinizi varsayın. Böyle bir durumda acaba ne yapardınız? Size kovulduğunuzu söyleyen kişiye bağırıp çağırır, oradan iş yerinizi birbirine katarak mı ayrılırdınız? Yoksa duyduğunuz işten atılma haberi karşısında kuzu kuzu kafa sallayıp, gözlerinizden akan yaşlar eşliğinde eşyalarınızı toplamaya mı başlardınız?

Eğer aklınızdan geçen düşünceler bunlarsa, hemen şimdi söyleyeceklerime kulak vermelisiniz. Zira her iki yaklaşımda da sadece kendinize zarar verir, herkesin başına gelebilecek işten çıkarılma durumunun en acı bilançosunu yaşarsınız. İşte bu nedenle, bugün sizlerle işten çıkarılma sürecini nasıl daha kolay atlatacağınız üzerine konuşmak istedim. Ve şu anda hiçbir şekilde işten çıkarılma riskinizin olmadığını düşünseniz bile, yine de şimdi öğreneceklerinizi aklınızın bir kenarında bulundurun derim. Çünkü bildiğiniz üzere hayat iyi ya da kötü sürprizlerle dolu!

Olaya Profesyonel Yaklaşın!

Olaya Profesyonel Yaklaşın!Tamam, böyle bir haber karşısında sakin kalmak hiç de kolay değil! Ancak yapmanız gereken şey, açık ve net olarak bu! Yani işten çıkarılma durumunda olaya profesyonelce yaklaşmalısınız. Bu haber karşısında sakinliğinizi korumalı, işten çıkarılmanız için gösterilen nedenleri sükûnetle dinlemelisiniz. Sorunun sizden mi yoksa dış etkenlerden mi kaynaklandığını anladıktan sonra ise yine aynı profesyonel tavırla görüşmeye devam etmeli, sinirlenmek, kızarmak, bozarmak, ağlamak gibi eylemlerden şiddetle kaçınmalısınız.

Keskin Sirke Misali Küpünüze Zarar Vermeyin!

Keskin Sirke Misali Küpünüze Zarar Vermeyin!Tamam, işten çıkarılmak hiç beklemediğiniz bir şey olabilir. Uzun süredir emek verdiğiniz, belki de tırnaklarınızla kazıyarak yaptığınız kariyerinizden olmak sizi çileden çıkartabilir. Ancak iş hayatında beklenmedik durumlarla karşılaşmaya her daim hazırlıklı olmanız gerektiğini de biliyor olmalısınız. Diğer bir deyişle; içinizden bağırıp çağırmak gelse de, iş yerinizi de orada bulunan kişileri de kırıp dökmek isteseniz de böyle şeyler yapmamalısınız. Zira her konuda olduğu gibi bu konuda da öfkenizi kaybetmek sadece ama sadece size zarar verecektir. Uzun lafın kısası, işten çıkarılma sürecini kendiniz için daha da zor hale getirmek istemiyorsanız, keskin sirkenin küpüne zarar vereceği gerçeğini unutmayın ve adımlarınızı ona göre atın derim.

Öfkenizi kontrol altında tutmak için yapmanız gerekenler nelermiş, buradan öğrenin!

Önünüze Uzatılan Belgeleri İmzalamadan Önce Bir Bilene Danışın!

Önünüze Uzatılan Belgeleri İmzalamadan Önce Bir Bilene Danışın!Evet, size işten çıkarıldığınız söylendikten ve o minik şoku atlattığınız gözlendikten sonra yapılacak bir diğer şey de bu! Karşınızdaki kişinin önünüze uzattığı belgeleri imzalamanızı istemesi! Tabii, burada pek çok kişi önüne uzatılan belgeleri bir hışımla imzalayıp, o iş yerinden bir an önce ayrılmak isteyecektir. Ama yapılması gereken şey bu değildir. Peki, ne mi yapmalısınız? Size uzatılan belgeleri tek tek okumalı, neyin altına imza attığınızı bildiğinizden emin olmalısınız.

Eğer okuduklarınızdan çok bir şey anlamadığınızı düşünüyorsanız ya da işten çıkarılma durumunda ne gibi haklara sahip olduğunuzu öğrenmek istiyorsanız, o zaman bu konuda bir bilene danışmalısınız derim. Örneğin; işsiz kaldığınız süre boyunca işsizlik maaşı almak epey işinize yarayacaktır. Sonuçta; hakkınız olan bir şeyden göz göre göre vazgeçmek istemezsiniz, öyle değil mi?

Kendinizi Suçlamak Gibi Hatalar Yapmayın!

Kendinizi Suçlamak Gibi Hatalar Yapmayın!Evet, sizden kaynaklanmayan nedenlerden dolayı işten çıkarılmış olabilirsiniz. Veya performans düşüklüğü, emre itaatsizlik gibi hiç beklemediğiniz “siz kaynaklı” sorunlardan dolayı da işinizi kaybetmiş olabilirsiniz. Yani işten çıkarılmanız için öne sürülen bir sürü farklı neden olabilir. Ama bunlar her ne olursa olsun, asla kendinizi suçlamamalısınız.

“Neden daha çok çalışmadım ki, neden performansımı yükseltmedim ki, ben nasıl işten kovulurum” gibi sözlerle kendinizi boş yere üzmemeli, zaten zor olan durumun daha da zorlaşmasına zemin hazırlamamalısınız. Sonuçta; hata yapmış olsanız da, işinizi kaybetmenize neden olacak yanlış tavırlar sergilemiş olsanız da, artık bu konuda yapılacak hiçbir şey yok, öyle değil mi? Kendinizi suçlamanız, ne olmuş olan şeyleri değiştirecek ne de sizin işsizlik sürecini atlatmanıza yardımcı olacak. İşte bunun farkına varın ve eğer bir gün işten çıkarılırsanız asla kendinizi suçlamak gibi büyük bir hata yapmayın.

Ekstra Bir Bütçe Planlaması Yapın!

Ekstra Bir Bütçe Planlaması Yapın!Zira aylar boyunca işsiz kalabilirsiniz. İşte bunun için de işten çıkarılma şokunu üzerinizden atar atmaz, sakin kafayla oturup işe yarayacak bir bütçe planlaması yapmalısınız. Bunun için hesaplarınızı tek tek kontrol etmeli, ödemelerinizi, borçlarınızı ve bunlar gibi giderlerinizi gözden geçirmeli, elinizdeki parayla ne kadar süre idare edebileceğinizi anlamalısınız. Yani içinden çıkamayacağınız bir duruma düşmemek için en kısa sürede gereken önlemi almalısınız diyeyim. Sonuç olarak, işten çıkarılma durumunda bütçe planlaması yapmanız sizi hem maddi hem de manevi anlamda dara düşmekten kurtaracaktır.

Bağlantılarınızla İletişime Geçin!

Bağlantılarınızla İletişime Geçin!Evet, eski iş yerinizden ayrılırken köprüleri yakmamanız gerektiğini gösteren kanıtlardan biri de işte bu nokta! Sonuçta; işsiz kaldığınızda eski yöneticinizle, iş arkadaşlarınızla, partnerlerinizle iletişime geçebilir, onlara durumunuzdan bahsedebilirsiniz. Hatta belki de size her zaman kapısının açık olduğunu söyleyen patronunuza başvurabilir, 1 gün bile işsiz kalmadan iş hayatınıza devam edebilirsiniz. Yani işten çıkarılma sürecini kolay bir şekilde atlatmak istiyorsanız, bağlantılarınızla iletişime geçmeli ve çevrenizden alacağınız yardımla kısa süre içinde yeni işinizde yeni bir başlangıç yapmanın keyfini çıkarmalısınız.

Hazır Boşa Çıkmışken Bu Fırsatı Değerlendirin!

Hazır Boşa Çıkmışken Bu Fırsatı Değerlendirin!İşte bardağı dolu tarafından görmek! Kimilerine göre polyannacılık, kimilerine göre ise hayata pozitif bakma olayı! Evet, demek istediğim o ki işten çıkarılmanın önünüze sunduğu fırsatları değerlendirmelisiniz. Ne bileyim, belki aylardır dur durak vermeden çalışıyorsunuzdur. Belki iş hayatının yoğunluğu yüzünden sevdiklerinizle yeterince zaman geçiremiyor, kendinize yeteri kadar vakit ayıramıyorsunuzdur. Okumak istediğiniz kitapları raflarda tozlanmaya bırakıyor, izlemek istediğiniz filmlerin kültlere dönüşmesini bekliyorsunuzdur.

Ama artık bir süreliğine boşa çıktığınıza göre, iş hayatınız yüzünden askıya aldığınız bir sürü isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz demektir. Uzun lafın kısası, yaşadığınız durum kaçınılmaz olduğuna göre, işsizlik sürecinden keyif almaya bakın derim. Hem kim bilir, belki de edindiğiniz bu tecrübe sizi çok daha iyi noktalara taşıyacak bir dönüm noktası olacaktır, değil mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum