Yatırım yapmaya başla!

İstanbul Yeni Havalimanı’na Geçildikten Sonra Civar Otellerin İşlerinde %70 Düşüş Oldu

Büyük göçün Nisan ayının başında tamamlanmasın ardından, Atatürk Havalimanı’na yakın otellerin işlerinde, oda fiyatlarının indirilmesine rağmen %70’e yakın düşüş oldu.
İstanbul Yeni Havalimanı’na Geçildikten Sonra Civar Otellerin İşlerinde %70 Düşüş Oldu

Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na yapılan ve büyük göç olarak tanımlanan taşınma işlem, 5-6 Nisan tarihlerinde yapıldı. Taşınma işleminin tamamlanmasının ardından yeni havalimanı kapılarını yolculara açtı.

Ancak bu taşınma operasyonu beraberinde ulaşım sorunu başta olmak üzere bazı sıkıntıları getirdi. Bunlardan biri de civar semtlerdeki otellerin doluluk oranlarının çok ciddi şekilde düşüş göstermesi oldu.

Daha önce Atatürk Havalimanı’ndan dolayı rezervasyon sayılarının yüksek olduğunu belirten otel yetkilileri, taşınma işleminin ardından işlerinin azaldığını söyledi.

En çok etkilenen kesimin Bahçelievler, Florya ve Bakırköy’deki oteller olduğu bildirildi. Otel yetkilileri havaalanının taşınması sebebiyle işlerinde %70 oranında azalma olduğunu söyledi.

Bölgeye yakın bir fuar merkezi olduğu için oraya gelen misafirleri ağırladıklarını, ancak taşınma sürecinin tamamlanmasından sonra işlerinde büyük düşüş olduğunu belirtti. Haziran ayından sonra daha da düşmesi konusunda endişeli oldukları da eklendi.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) yetkilileri daha önce bölgedeki otellerin atıl kalma riski içerdiği konusunda uyarmıştı.

TÜROB bölgedeki 62 otelin yönetim kurulu başkanları ve genel müdürleriyle bir toplantı gerçekleştirmiş, bu toplantıda Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasından sonraki süreç değerlendirmişti.

TÜROB tarafından yapılan açıklamada müşterilerin yarısının havalimanına yakınlıktan dolayı bu otelleri tercih ettiği, Atatürk’ün kapatılmasının ardından bu otellerin işlerinin düşeceği bildirildi. 4 milyar dolarlık yatırım ve ekonomiye 500 milyon Euro’luk katkı sağlayan, 50 bin kişinin çalıştığı bölge otelleri için bu durumun çok ciddi bir kriz anlamına geldiği aktarıldı.

Oda fiyatları indirilmesine rağmen online rezervasyonlarda bile iptal durumlarının yaşandığı öğrenildi.

Bölge otellerinden alınan bilgiye göre oda fiyatlarının düşürüldüğü, ancak ortalama yarı yarıya müşteri azalması görüldüğü kaydedildi. Online rezervasyonların dahi iptal edildiği, ancak mağdur olanların sadece kendileri olmadığı söylendi. Atatürk Havalimanı’na yakın hizmet veren taksicilerin ve istasyon sahiplerinin de aynı sorunları yaşadıkları bildirildi.

Bu hususta vatandaşlar da şikayetlerini dile getirirken, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) İstanbul Havalimanı’na 39 ilçeden giden ücret tarifesini açıkladı. Buna göre en düşük ücretin 52 TL ile Arnavutköy’den, en yüksek ücretin ise 272 TL ile Şile’den gerçekleştiği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum