Yatırım yapmaya başla!

İstanbul’a Yeni Cruise Limanı 2021 Yılında Geliyor

İstanbul’da yeni cruise limanının Yenikapı’da inşa edileceğinin haberini, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy verdi. 2019 sonuna kadar Ulaştırma Bakanlığının ihaleye çıkacağını açıklarken liman hakkında açıklamalar yaptı.
İstanbul’a Yeni Cruise Limanı 2021 Yılında Geliyor

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yeniden inşa edilen Foça Alaca Cami’nin açılışı için Bosna Hersek’te bulunan basın mensuplarıyla bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bazı açıklamalarda bulundu. Ersoy burada, Osmanlı tebaasına ait bölgelerin hepsinde, Vakıflar Genel Müdürlüğü, TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü olarak yatırımda bulunduklarını ve 6 ülkede toplam 49 proje yürüttüklerini dile getirdi.

Bosna Hersek bölgesindeki yatırımlarının 150 milyon lira ettiğini açıklayan Ersoy, TİKA tarafından Bosna Hersek’te 850 projenin sonuçlandırıldığını ve Yunus Emre Enstitüsü’nün de yaklaşık 8000 kişiye Türkçe eğitimi verdiğini ifade etti.

Bölgede imar ve restorasyon projelerinin yanı sıra gıda yardımı yapıldığı da Ersoy’un açıklamaları arasında.

Bölgede İmar ve Restorasyon Çalışmalarının Yanı Sıra Gıda Yardımı Yapıldığı da Ersoy'un Açıklamaları ArasındaErsoy, Bosna Hersek’te 39 bin olmak üzere Balkan coğrafyasındaki 6 farklı ülkede toplam 159 bin yardım paketinin ihtiyacı olanlara ulaştırıldığını söyledi. Bununla birlikte Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Ramazan sebebiyle bu ülkelerde yaklaşık 20 bin paketin daha ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağının haberini verdi.

Açıklamaları esnasında kendisine yöneltilen Türkiye’den Bosna Hersek’e giden turist sayısında artış olması için neler yapılması gerektiği sorusuna Ersoy, Türk Hava Yolları’nın yanı sıra özel hava yollarının da Saraybosna’ya seferler düzenlediğini aktardı.

Ersoy, Osmanlı ve Türk eserlerinin restore edildikçe turist sayısının da buna bağlı olarak artacağını bildirdi.

Osmanlı ve Türk Eserleri Restore Edildikçe Turist Sayısı da ArtacakKonuşması sırasında Bosna’dan Türkiye’ye ziyaretçi sayısının geçen yıl 85-90 bin civarında olduğunu ve bu sayının ortalama her yıl %30-35 civarında arttığını bildirdi. Ardından “Hem iki ülkenin Müslüman olması hem de bizle olan tarihi bağları sayesinde, biz restorasyonları tamamladıkça karşılıklı olarak bu trafik de artıyor.” dedi.

Bununla birlikte Ersoy, ilk 3 aylık verilere göre turist ve gelirlerde artış olduğunu vurguladı. “Bu sene için koymuş olduğumuz 50 milyon turist, 35 milyar dolardan fazla geliri elde edeceğiz gibi gözüküyor. İlerleyen 3 aylarda bu rakamların daha olumlu gelişeceğini görüyoruz.” şeklinde tahminlerini bildirdi. Turist başına gelirden ziyade turist başı gecelik gelirin önemli olduğuna işaret etti. Ardından da bu sayının artış göstererek 63 dolardan 65 doların üzerine çıktığını dile getirdi.

Ersoy’a Galataport’taki liman inşaatının ne zaman sona ereceği sorusu yöneltildi. Buna yönelik Ersoy, yatırımcı firma ile sürekli iletişim halinde olduklarını ve 2020 yılının Mayıs ayında açmayı taahhüt ettiklerini açıkladı.

Ersoy, Galataport’un üç cruise gemisi alabileceğini ve bunun sonraki yıllarda yetersiz kalabileceğini ifade etti. Ersoy Galataport'un Üç Cruise Gemisi Alabileceğini İfade EttiYeni bir liman inşaatına başlamak için turizmdeki büyümeyi göz önüne alarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile anlaşma yaptıklarını vurgulayan Ersoy, 2019 yılı sonuna kadar Ulaştırma Bakanlığının ihaleye çıkacağını, Yenikapı civarında yer alıp en az 5-6 cruise gemisini aynı anda alabilecek kapasiteye sahip olduğunu aktarırken, limanın 2019 sonuna kadar ihalesinin tamamlanması halinde 2021 sezonuna yetişebileceğinin sinyallerini verdi.

Diğer yandan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam da bazı açıklamalar yaptı. Çam, TİKA’nın ülkedeki hayvancılığı geliştirme çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Ayrıca meslek edindirmeye ve üretime yönelik projelerin gerçekleştirildiğini açıkladı. TİKA’nın ayrıca pilot bölgelerde küçük yatırımcıların turizm tesisleri kurması için çalışmalar başlattığını da aktardı.

Ardından Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem de Balkanlar’da ecdat yadigarı eserlerin restore edilmesi kapsamında tamamlanan proje sayısının yediyi bulduğunu, bu yılın yatırım programına üç projenin daha alındığını belirtti. Bölgede devam ettirilen gıda yardımlarının yanı sıra muhtaç durumdaki Bosnalılara Bezmialem Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi şansı sağlandığını aktaran Ertem, Türkiye’de eğitim gören Bosnalı çocuklara burs verdiklerini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#İnşaat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum