Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İstanbul’un Toptan ve Perakende Fiyatları Ekim’de Artışa İşaret Etti!

İstanbul'un perakende fiyatları 2019 Ekim ayında yıllık bazda incelendiğinde %11,28 ve bir önceki ay olan Eylül'e kıyasla %1,78 artış kaydetti.
İstanbul’un Toptan ve Perakende Fiyatları Ekim’de Artışa İşaret Etti!
Yorum

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından açıklanan veriler, şehrin perakende fiyatlarının Ekim ayında yıllık bazda %11,28 arttığını ortaya çıkardı. Söz konusu dönemde İstanbul’da perakende fiyatları bir önceki ay olan Eylül’e kıyasla %1,78 artarken, toptan fiyatlarda meydana gelen artış ise %1.50 seviyesinde kaydedildi.

İTO’nun 1995 bazlı verilerine göre 2019 yılının 10. ayından itibaren Ücretliler Geçinme İndeksi yıllık bazda ortalama %16,75 arttı. Bunun yanında Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise yıllık bazda ortalama %18,52 oranında arttı.

Açıklanan veriler perakende satış fiyatlarında yıllık bazda görülen artışın yanı sıra toptan satış fiyatlarında da %6,77 seviyesinde artış olduğunu ortaya koydu.

Perakende Satış Fiyatları ArttıPerakende fiyatlarda meydana gelen artış ya da azalışlar sektörlere göre farklılık gösterdi. Ekim ayında perakende fiyatlar Eylül’e kıyasla giyimde %10,5 artış kaydetti. Veriler, belirtilen dönemlerde diğer harcamalarda %3,67, konutta %2,01, gıdada %1,39, ev eşyasında %0,81, sağlık ve kişisel bakım alanında %0,09, ulaştırma ve haberleşmede %0,07 oranında artış kaydedildiğini gösterdi.

Perakende fiyatların aynı dönemde azalış gösterdiği sektör ise %2,93 oranında kültür, eğitim ve haberleşme oldu.

Eğitim ve Haberleşmede Fiyatlar AzaldıBu yılın Ekim ayında toptan fiyatların artış ve azalışında da sektörlere göre değişiklik görüldü. Kimyevi maddeler sektöründe %7,58 artış görüldü. Bunun yanında mensucat %3,23, işlenmemiş maddeler %2,61, yakacak ve enerji maddeleri %1,90, madenler %1,40 ve inşaat malzemeleri sektörü %0,37 oranında artış gösterdi. Bu ay içinde toptan fiyatlar yalnızca gıda maddelerinde %0,08 azalış tespit edildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından dün açıklanan Enflasyon Raporu’nda Türkiye’nin 2019 yılı sonu için enflasyon tahmini mevcut seviyesi %13,9’dan %1,9 oranında aşağı yönlü revize edildi ve seviye %12’ye işaret etti. Rapor, 2020 yılı sonunda enflasyonun %8,2 olacağını söylerken, 2021 sonu için tahminler %5,4’ü gösterdi.

TCMB Başkanı Murat Uysal, enflasyonun düşmesi için gereken çabanın gösterileceğini, sıkı bir para politikası tutumunun izleneceğini ve güçlü bir politika koordinasyonu oluşturulacağını duyurmuştu. Buradan hareketle, enflasyon rakamlarının kademeli bir düşüş kaydedeceği düşünüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu