Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbul’un Taksicileri Otomobilde Yerli Üretim Projesine Tam Destek Veriyor

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Aksu, yerli otomobil projesine gereken her türlü desteği sağlamaya şimdiden hazır olduklarını açıkladı.
İstanbul’un Taksicileri Otomobilde Yerli Üretim Projesine Tam Destek Veriyor
HABER GİRİŞ

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu, çalışmaları hala süren ve 27 Aralık günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tanıtılmayı bekleyen yerli otomobil projesi hakkında yazılı açıklama yaptı. Söz konusu bu projeye İstanbul taksicileri olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını aktardı.

Aksu’nun açıklamalarından İTEO’nun ortalama 17 bin 395 taksi plakasının bulunduğu megakentte sayıları 50 bini bulan şoför ve 250 bin kişiden oluşan taksici esnaf ailesini temsil ettiği öğrenildi.

İTEO Eyüp AksuYerli otomobil projesinin tanıtılmasına az bir zaman kaldığı için oldukça heyecanlı olduklarını aktaran Aksu, sektör olarak bir süredir bu zamanı beklediklerini ifade etti. Bu zamana kadarki faaliyetlerde yerli ve milli bir yazılım bilincini esas alarak faaliyet yürüttüklerini belirtti ve aynı anlayışın yolcuların taşındığı araçta da olması gerektiğini belirtti.

Bu projenin Türkiye adına adeta bir dönüm noktası olacağını söyledi. Aksu, projeyi görmeye ihtiyaç dahi duymadan şimdiden 17 bin araca İETO olarak talip olduklarını duyurdu. Üretimi Türkiye’de yapılan marka ve modellerin ağırlıklı olarak kullanılmasının önemli bir nokta olduğunu açıkladı.

Üretimde yerliliğin yaygınlaştırılması gerektiğini vurgulayan Aksu, Türkiye’nin kendine has markalar çıkarmasının dünya genelinde ağırlığını ve itibarını güçlendirmesi adına önemli olduğunu aktardı.

Yerli Üretim YaygınlaştırılmalıKüresel markalara sahip olmanın ise ekonomik anlamda söz kullanma hakkı sağladığını bildirdi. Türkiye’ni kendi markalarını yaratmasında yerli talebin çok önemli olduğunu belirtti. Yerli otomobil talebinde hareketliliğin artması ve araçların yenilerek müşterilere daha iyi bir hizmet sunulmasında ÖTV teşvikinin devamlı olmasının gerekli olduğunu aktardı.

Tüm şartların sağlanması halinde İstanbul genelindeki taksilerin yerini yerli otomobillerin alacağını ifade eden Aksu, söz konusu projenin Türkiye’nin son yıllarda içinde yer aldığı en önemli projelerden biri olduğunu belirtti. Günde ortalama 80 bin yabancı turisti taşıyan İstanbul taksilerinin yerine yerli otomobillerin geçirilmesinin araçların dünya çapında tanınırlığı açısından önemli olduğunu açıkladı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.