Yatırım yapmaya başla!

İstanbul Metrosu, AEC Mükemmellik Ödülü’ne Layık Görüldü!

Türkiye, sahip olduğu dev projelerde uluslararası ödüllere layık görülüyor. Bunun son örneği, İstanbul Metrosu'nun aldığı AEC Mükemmellik Ödülü oldu.
İstanbul Metrosu, AEC Mükemmellik Ödülü’ne Layık Görüldü!

Türkiye, sahip olduğu çok sayıdaki projesini uluslararası düzeyde tanınır kılıyor ve bu nedenle de çeşitli ödüllerin sahibi oluyor. Dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri olması nedeniyle büyük üne sahip olan AEC Mükemmellik Ödülleri’nin (AEC Excellence Awards), 2019 yılı etkinliği Amerika’da bulunan Austodesk University’nin etkinliği sırasında gerçekleştirildi.

Bu yıl 8.’si düzenlenen ve dünya çapında Autodesk yazılımlarıyla hayata geçirilen projelerin kıyasıya yarıştığı organizasyonda İstanbul Metrosu, büyük ödüle layık görülen dev Türkiye projesi oldu. Böylelikle yarışmada Türkiye adına bir ilk gerçekleşti.

Yüksel Proje, İstanbul Geneli Raylı Sistem Tasarım Hizmetleri ve Ümraniye- Ataşehir-Göztepe Metrosu projeleriyle rekabet etti. Türkiye, Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) kullanılarak tasarlanan her iki projede de ödülün sahibi oldu.

“Sektörünün Oscar’ı” olarak nitelendirilen AEC Excellence Awards, dünya çapında mimarlık, mühendislik ve inşaat gibi alanlarda BIM ve diğer yeni teknolojileri kullanan farklı projeleri değerlendiriyor.

AEC Sektörün Oscar'ı Olarak BiliniyorEtkinliğe katılan projelerin sahip olduğu altyapı, üstyapı, tasarım ve yapım gibi özellikleri bakımından diğerleri ile yarıştırılıyor. İlk kez Türkiye’den bir Türk firmasının 2 proje ile birden ödüle layık görüldüğü yarışmanın ödül töreninde, 40 ülkeden 230 proje yer alıyordu. Bu yönden bakıldığında Türkiye, üstün bir başarı yakaladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Raylı Sistem Projeler Müdürü Aslı Şahin Akyol ve Yüksel Proje Genel Müdürü Mete Baykır, ödülü birlikte teslim aldı.

Aynı projelere bir başka ödülün de 3 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleştirilecek olan “Autodesk İnşaat Sektörünün Geleceği” adlı organizasyonda verileceği öğrenildi.

Raylı Sistem ProjeleriÖte yandan 500 milyon doları aşan projelerin birbiri ile yarıştığı kategoride birinciliğe layık görülen projede kullanılan BIM teknolojileri sayesinde ortalama %16 tasarruf sağlandı. Türkiye projelerinden 2’sinin aynı anda ödül alması durumu, Autodesk Türkiye Ülke Lideri Murat Tüzüm tarafından “Türk şirketlerinin inşaat ve altyapı projelerinde ulaştığı üstün seviyenin bir göstergesi” olarak nitelendirildi.

Yüksel Proje’nin Ar-GE ve Yüksel Proje Genel Müdürü Mete Baykır, elde edilen bu başarıyı %60’ı mimar-mühendislerden oluşan ekibe ve 41 yıllık tecrübeye borçlu olduklarını ifade etti. Sektörün ilk Ar-Ge merkezli firması olarak gurur duyulacak yeni projelerde yer almayı hedeflediklerini ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum