Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

İstanbul’da Kiralık ve Satılık Ev Fiyatları Depremin Ardından Artan Taleple Yükseldi!

Geçtiğimiz hafta İstanbul'da meydana gelen 5.8 şiddetindeki depremin ardından kiralık ve satılık ev fiyatlarının yükseldiği tespit edildi.
İstanbul’da Kiralık ve Satılık Ev Fiyatları Depremin Ardından Artan Taleple Yükseldi!

İstanbul’da geçtiğimiz hafta meydana gelen 5.8 şiddetindeki deprem ile bölge halkı ve çevre illerdekiler büyük paniğe kapılırken, vatandaşların pek çoğu yeni ve daha güvenilir bir ev aramaya koyuldu. Özellikle eski evde yaşayan insanlar evlerini değiştirmeye yönelirken, emlak sektöründe canlanma meydan geldi.

Müşterilerin “yeni”,”depreme dayanıklı ev” ya da “deprem yönetmeliğine uygun ev” gibi talepleriyle karşılaşan sektör çalışanları konu hakkında bilgi verdi. Yaşanan bu durumun özellikle kiralık ev fiyatlarını oldukça yükselttiği öğrenildi. Depremden endişe eden çok sayıda vatandaş, kiralık ev fiyatlarının yüksek olmasından yakındı.

Müşterilerin önceki yıllarda aradığı evden beklentisi boğaz manzaralı ya da toplu taşımaya yakın olması gibi özellikler iken, bunlar yerini depreme dayanıklı bina talebine bıraktı.

Depreme Dayanıklı BinaEmlakçılar müşterilerin yoğun talebiyle karşılaştıklarını belirtirken, başta Avcılar ve Büyükçekmece gibi semtlerde kira fiyatlarının yükseldiğini söyledi. Zemin ya da giriş katta evi bulunan vatandaşların tercihi ikinci ya da üçüncü katlara kaydı, bunun yanında yüksek olmayan az katlı binalara olan talebin arttığı öğrenildi.

İstanbul’da bulunan yeni yapım ve 2+1 kiralık dairelerin aylık fiyatı bölgeye göre değişiklik göstermekle birlikte 1200 TL’den başlıyordu. Geçen haftaki depremin ardından fiyatlarda 200-300 liralık bir artış meydana geldi.

Büyükçekmede semtinden Emlak Danışmanı Ulaş Gezen, müşterilerin ev tercihini satılıktan ziyade kiralıktan yana kullandığını ve kiralık ev talebinin daha fazla olduğunu belirtti. Söz konusu bölgede 40-45 yıllık eski binaların olduğunu anımsatan Gezen, buralarda yaşayan insanların yeni bir eve geçmek için talepte bulunduğunu belirtti.

Müşterilerin %45’inin eski binalardan yeni binaya taşınmak için harekete geçtiğini açıklayan Gezen, sektörde ciddi bir yoğunluk oluştuğunu, kiralık eve olan yüksek talepten dolayı fiyatların yükseldiğini açıkladı.

Eski Binalardan Yeni Binalara Geçiş BaşladıSektörde depremin etkilerinin görüldüğünü ve uzun bir süredir talep görmeyen yeni gayrimenkullerdeki evlerin de talep görmeye başladığını bildiren Gezen’in ardından, bir diğer Emlak Danışmanı Mehmet Faruk Özgen konuştu. Meydana gelen depremden önce vatandaşların dayanıklı ev talebinde bulunmadığını belirten Özgen, insanların depremden en az etkilenmesine yardımcı olacak bir konut arayışına girdiğini belirtti.

Gezen’in açıklamalarına paralel olarak depremden sonra yeni ev arayışlarının arttığına değinen Özgen, ilanlarda insanların arama kriterine uygun kelimeler kullanarak vatandaşın içini rahatlamaya çalıştıklarını ifade etti. Ayrıca bu sıralar ev sahiplerinin dahi dairelerini kiraya vermeyi düşünmediğini açıkladı.

Özgen, internet üzerinden müşterilere sunulan ev ilanlarında da daha önce belirtilmeyen pek çok bilgiye yer verdiklerini söyledi. Bu bilgiler arasında inşaat firmasının depreme yönelik aldığı önlemler ve kullanılan malzemelerin detaylı özelliklerinin olduğunu açıkladı.

Vatandaşların depremden sonra artan kira fiyatlarından şikayetçi olduğunu açıklayan Özgen, özellikle eski evde yaşayan ve depremden hasar görenlerin yeni ev arayışına girdiğini belirtti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum